A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Komplex Hajléktalanellátó és Rehabilitációs Központ a szociális szolgáltatások rendszerébe illeszkedő, személyes gondoskodást nyújtó integrált intézmény.
Kecskemét Vármegyei Jogú Város közigazgatási területe.
A hajléktalan nappali és szakosított ellátásban részesülők köre (a szociális törvényben meghatározottak szerint) mindazon hajléktalan személyek, akik éjszakáikat közterületen, illetve nem lakás céljára szolgáló helységben töltik. Kecskeméten és térségében 250 -300 főre becsülik a hajléktalan létben élők számát, de a hajléktalanság veszélyzónájában élők száma ennek többszöröse lehet (munkahelyüket elvesztő családok, köztartozás miatt kilakoltatás előtt állók, lakáshitelük miatt lakhatásukat elvesztők, állami gondozásból kikerülők, ill. szerhasználó, munkanélküli fiatalok).
A Máltai Szeretetszolgálat intézményi szolgáltatásait igénybe vevő ellátottak átlagos életkora 45 és 55 év között változik. Az 50 és 60 év közöttiek az utcán nagyobb arányban vannak jelen. Míg a 60 év feletti emberek aránya az átlagnépességben meghaladja a 25%-ot, a hajléktalan emberek körében ez az arány 3-5 % között van. Ennek oka a hajléktalan emberek rövidebb élettartamában keresendő.
45 fő hajléktalan személy részére biztosít lehetőséget a napközbeni tartózkodásra, társas kapcsolatokra, valamint az alapvető higiéniai szükségletek kielégítésére, Kecskemét város közigazgatási területén, naponta 8.00-18.00 óráig. A nappali melegedő a törvényben szabályozott kötelező feladatokon túl a kliensek széles köre számára elérhető többlet szolgáltatást nyújt, melyet klienseink igényeihez igyekszik rendelni. A nappali melegedő az az ellátási egység, mellyel klienseink többsége először találkozik. Ezért törekszünk arra, hogy olyan légkörbe érkezzenek klienseink, mely nyugalmat és biztonságot áraszt. Így igény esetén integrálhatók a bentlakásos lakhatási formákba. A nappali melegedő igénybevétele folyamatos, meglátásunk szerint ez nem függ össze a téli krízisidőszak beálltával. Intézményünk a külvárosban található, mégis az a tapasztalatunk, hogy a rászorulók kijönnek hozzánk, sőt egymásnak ajánlják szolgáltatásainkat, így hajléktalan klienseink a külső információáramlás útján jutnak el az intézménybe.
Az Intézmény az ellátási területén 39 fő hajléktalan rászorulónak biztosít éjszakai szálláslehetőséget az év minden napján 18-08 óráig. A krízis időszak beköszöntével, november 1-től április 30-ig, az Éjjeli Menedékhely további 20 fő számára tud és biztosít krízisférőhelyet. Számukra az intézmény ugyanazokat a szolgáltatásokat biztosítja, mint az Éjjeli Menedékhely lakói részére. Az Éjjeli Menedékhely egy olyan „egy éjszakás” ellátás, amely a törvény által előírt szolgáltatáson kívül, olyan többlet ellátást biztosít, amely segítségével a vendégek gondozásában és segítésében rövid idő alatt is tudott sikereket elérni. Ügyfélköre túlnyomórészt megegyezik a Nappali Melegedő ügyfélkörével, ami könnyebbséget jelent a lakókkal történő szorosabb kapcsolat kiépítésében. A vendégeket esetfelelősök gondozzák, akik segítő beszélgetések alkalmával, személyközpontú attitűddel igyekeznek közösen a legjobb megoldást megtalálni a felmerülő problémákra. Az intézmény komplex jellege lehetőséget biztosít arra, hogy lakóinknak a legmegfelelőbb ellátást tudjuk biztosítani. A részlegek úgymond egymásra épüléséből és ehhez mérten a magasabb elvárásokból adódóan a vendégeink fokozatosan sajátítják el azokat a képességeket és készségeket, amelyek lehetővé teszik majd az intézményből való sikeres kilépést. Az ellátottak összetétele megváltozott a korábbi évekhez képest. Egyre több idős, komoly egészségügyi problémákkal küszködő ellátott jelent meg az intézményben. Igyekeztünk őket minél hamarabb a szükséges egészségügyi ellátáshoz juttatni, illetve a nekik megfelelő ellátási formához segíteni. Nehéz feladat elé állítva a részlegen dolgozókat, hiszen sok esetben semmilyen irattal nem rendelkezve kerültek hozzánk.
A Hajléktalanok Átmeneti Szállása Kecskemét város közigazgatási területén végzi tevékenységét, melynek során 13 fő hajléktalan rászorulónak biztosít átmeneti szálláslehetőséget minden nap 16.00-tól reggel 09.00-ig. Az Intézmény azoknak a hajléktalan személyeknek az ellátását biztosítja, akik rendszeres jövedelemmel rendelkeznek, valamint az életvitelszerű szálláshasználat és szociális munka segítségével önellátásra képesek. A Hajléktalanok Átmeneti Szállását. A vészhelyzet kihirdetésével érvénybe lépő korlátozások, előírások, szabályok betartása lakóinknak sok nehézséget okozott, ezeket nem minden lakónk tudta elfogadni, így a lezárást követően a férőhelyek már nem voltak maradéktalanul feltöltve. A pandémia gazdasági hatásai fokozottan érintették ellátottainkat. Az elsők között veszítették el hivatalos munkájukat és emellett sokan egyéb megélhetési forrásukat (alkalmi munkák, guberálás, kéregetés) is, ezért a korlátozó intézkedések enyhítése után is nehézséget okozott a havi térítési díj vállalása a legtöbb hajléktalan embernek.
A Hajléktalanok Otthona 28 férőhelyen biztosítja olyan hajléktalanná vált férfiak és nők végleges elhelyezését és teljes ellátását, akik idős koruk, vagy rossz egészségi állapotuk, rokkantságuk miatt már önálló életvitelre nem képesek. Lakóink különböző okokból, és helyekről érkeztek hozzánk (kórházból, utcáról, másik szociális intézményből, az Intézmény más részlegeiről), más- más mentális, egészségi és fizikai állapotban. A részleg munkája, hogy lakóink állapotát a legjobb tudásunk szerint felmérjük, szinten tartsuk, javítsuk, életük végéig gondozzuk őket. Ügyeik intézésében segítséget nyújtsunk. Lakóink számára 7 lakószoba, és 2 betegszoba áll rendelkezésre, amelyekben egyenként 2 - 4 fő elhelyezését tudjuk biztosítani.
A Hajléktalan Személyek Rehabilitációs Intézményének férőhelyszáma 21 fő. Célja, hogy olyan aktív korú, munkaképes hajléktalan személyeknek biztosítson intézményi ellátást, akik önként vállalják a rehabilitációs célú segítőprogramokban való részvételt. Az intézmény nyitva tartása folyamatos. A rehabilitációs intézményi elhelyezés célja a kimenet, felkészítés, felkészülés az önálló életre. Ehhez fontos a tervezhető jövedelem, a munkahely.
Jelentkezni online a(z) https://onkentes.maltai.hu/ weboldalon keresztül, illetve személyesen az intézményvezetőnél lehet.
IRSZ: 6000
Település: Kecskemét
Cím: Matkói út 20.
Telefonszám:: +36 76 506 520
Vezető: Bánóczki Mónika