A térséget sújtó fegyveres konfliktusok közepette Libanonban egyre nagypbb kihívásokat jelent a civil lakosság és a belső menekültek ellátása, miközben a környező országokban zajló háborúk miatt évtizedek óta jelentős számú menekült él táborokban is. November 9-én a magyar kormány a honvédség gépével segélyszállítmányt küldött Bejrútba, amelyet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat együttműködő partnerszervezete, a Libanoni Máltai Segélyszervezet juttat el a nélkülözőknek és a szükséget szenvedőknek. A segélyeket személyesen adta át Azbej Tristan államtitkár és Solymári Dániel, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat nemzetközi kapcsolatokért felelős vezetője.

A magyar szervezet 2017 óta valósít meg a menekülteket segítő programokat Libanonban, mozgó orvosi rendelőket telepített a táborokban élő népesség egészségügyi ellátására és többek között a menekült családok gyermekeinek oktatására indított programokat.

A honvédségi gép a visszaúton nyolc magyar és négy külföldi állampolgárt evakuált Libanonból – jelentett be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton Budapesten.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy nyolc magyar állampolgárt és két külföldi állampolgárságú rokonukat, továbbá egy ír és egy spanyol állampolgárságú személyt juttattak ki a közel-keleti országból.

A tájékoztatása szerint Libanonban jelenleg száz magyar állampolgár regisztrált konzuli védelemre, míg a bejrúti külképviselet látókörében 210 ember van, akiknek a többsége tartósan él az országban.

A miniszter emellett bejelentette, hogy a kormány az evakuációs művelet mellett sikeres humanitárius akciót is végrehajtott Bejrútban, amelynek során kritikus fontosságú adományokat juttattak el libanoni partnereiknek a lakóhelyük elhagyására kényszerülő emberek ellátása érdekében.

"Újabb humanitárius segítséget küldtünk a belső menekültként élő libanoni embereknek, köztük a libanoni keresztény közösség tagjainak. Gyógyszereket, orvosi eszközöket és tartós élelmiszereket szállított a repülőgépünk, amely lehetővé teszi, hogy a belső menekültként élő emberek, köztük a keresztények is hozzájussanak a megfelelő egészségügyi ellátáshoz és megfelelő élelemhez" - tudatta.

"Már több mint egymillió libanoni ember, közöttük a keresztény közösség tagjai is belső menekültként élnek Libanonban, és az ő segítésük nagyon fontos feladata a nemzetközi közösségnek. Magyarország kiveszi a részét ezekből a törekvésekből" - összegzett.