A Máltai Szeretetszolgálat Észak-Alföldi Régiója április 4-én tartotta évi rendes küldöttgyűlését Debrecenben. A nyitó szentmisét a Szent Anna Székesegyházban tartották, a szertartást Fodor András atya leköszönő régióvezető, nyugalmazott püspöki helynök vezette Babály András atya, a nyírbátori Máltai önkéntescsoport lelkivezetője koncelebrálásával. A küldöttek ezt követően a Szent József Gimnázium Dísztermébe vonultak át.

A 34 szavazati joggal rendelkező küldött közül 26 fő, valamint önkéntescsoport-tagok, intézményvezetők, intézményi és régióközpont-beli munkatársak vettek részt a gyűlésen. A közösség köszönetet mondott Fodor András atyának több mint harmincöt éve tartó máltai szolgálatáért. Fellépett a Máltai Szimfónia program régióbeli növendékeiből álló zenekar Galyas Zoltán zenetanár vezetésével. Tarnai Zoltán regionális ügyvezető összefoglalta a 2024-es év történéseit, majd a küldöttgyűlés elfogadta a 2025. évi tervezetet és költségvetést. Ezután új vezetőket választottak a szervezet élére, akiket a formális program végén, zárszavában Szabadhegÿ Péter Máltai elnök köszöntött.


Fodor András atya 1947-ben született Röszkén, 1971-ben szentelték pappá. 1989-ben még káplánként a romániai forradalom humanitárius válságában érintetteket segítette önkéntesekkel. Ebből a szolgálatból született a Magyar Máltai Szeretetszolgálat debreceni csoportja, melyet Fodor András alapított meg 1991-ben. Azóta ő vezette a Debrecen Területi Központ, majd Észak-alföldi Régió néven működő térségi Máltai szervezetet. Irányítása alatt jöttek létre a régió Máltai önkéntes csoportjai, intézményei. Hetvenöt éves kora óta nyugalmazott püspöki helynök, nyugdíjazásától még évekig szolgált segédlelkészként a Debrecen-Nyíregyházi egyházmegyében. Az ő nevéhez fűződik a debreceni Szent Család-templom felépítése, melynek 1999 és 2019 között volt plébánosa. Természetfotóiból több városban is kiállítást rendeztek. A Máltai Szeretetszolgálatnak megalakulása óta elkötelezett tagja, vezetői tisztségéről – a szervezet alapszabálya értelmében – 2025 áprilisában leköszönt.



Az új régióvezető Molnár Tamás, a Máltai Szeretetszolgálat korábbi ifjúsági önkéntes-vezetője, családmentor- illetve településcsoport-koordinátora lett. Molnár Tamás szociálpedagógusként, közösségfejlesztőként diplomázott, 2016-ban a Gyerekesély Programhoz csatlakozva lett a Szeretetszolgálat munkatársa, a Jelenlét-módszertan szerint segítette a legszegényebb településeken élőket a derecskei, a berettyóújfalui és a sarkadi járásban. 2021-ben az ő vezetésével indult el az ifjúsági önkéntes program a térségben, majd a Felzárkózó Települések programban az Észak-alföldi Régió településcsoport-koordinátora is lett. A Máltai Vészhelyzetkezelési Munkacsoport önkénteseként és ifjúsági önkéntes-vezetőként rendszeresen vállal szolgálatot katasztrófák helyszínein, például a beregsurányi Máltai segítségponton.



Regionális lelkivezetőnek a küldöttek Szél Barnabást választották. Szél Barnabás 1987-ben született Debrecenben. A Debreceni Egyetem szociális munkás szakán szerzett diplomát, teológiai tanulmányokat is folytatott. A Debrecen-Nyíregyházi egyházmegye hitoktatója, felavatott akolitusa. 2010-ben kezdte Máltai szolgálatát a debreceni Máltai Játszótéren, majd két évvel később munkatársként is csatlakozott a Szeretetszolgálathoz régiótitkár-asszisztensként majd regionális ügyvezető-asszisztensként. Fő feladata az önkéntescsoportok háttértámogatása, a tagsági ügyek intézése volt. Nyolc éve a Debreceni Csoport vezetője, négy éve régióvezető-helyettesként. Lelkiségi felelősként tíz éve szervezi a régiós lelki napokat is.



Molnár Tamás a küldöttgyűlésen ismertette régióvezetői programját, melynek főbb elemei – Szabadhegÿ Péter, a Máltai Szeretetszolgálat elnöke által meghatározott irányokhoz igazodva – a hit védelme, az önkéntesség és a kommunikáció erősítése. A programban többek között lelkigyakorlatok, hitéleti alkalmak szervezése, a kommunikációt és mindennapi működést segítő eszközök beszerzésére irányuló pályázati rendszer kialakítása és a személyes kapcsolatok épülését, a Máltaiak települési jelenlétét, közösségi kapcsolódásait segítő lehetőségek kapnak elsődleges szerepet.

A Máltai Szeretetszolgálat észak-alföldi regionális szervezete fogyatékos embereket és idősöket ellátó intézményeiben csaknem 800 emberről gondoskodik naponta, 15 településen működő önkéntes csoportjainak és ifjúsági szervezeteinek tagjai pedig 2024-ben 40 ezer órát töltöttek önkéntes szolgálatban.