A Semmelweis Egyetem és a Máltai Szeretetszolgálat több évtizede áll kapcsolatban, számos területen – hajléktalan, menekült vagy idős emberek ellátása kapcsán – végeztek közös kutatásokat. Az Egészségügyi Közszolgálati Kar, kiemelten az egyetem Mentálhigiéné Intézete és a Szeretetszolgálat együttműködésének részeként születtek már tanulmányok, ezeken alapuló konferencia, tudományos előadások és értekezések, továbbá a Semmelweis Egyetem kutatói rendszeres szerzői a Máltai Tanulmányok tudományos folyóiratnak is. A közös kutatások eredményei két irányban támogatják a nehéz helyzetben élő embereket segítő szakmai munkát. A gyakorlatot leíró és elemző kutatások segítik a szakemberek szakmai fejlődését, hogy a legmodernebb és leghatékonyabb módszerekkel végezzék a segítségnyújtást, míg a terepen folyó munka lehetőséget ad a területtel kapcsolatos elméletek gyakorlati ellenőrzésére. Az együttműködési szerződés keretbe foglalja az évek óta zajló közös munkát.
A szerződés aláírásakor Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora elmondta, a több évtizedes együttműködés, mely a kilencvenes években a hajléktalan emberek mozgó tüdőszűrő programja kapcsán kezdődött, a Covid-19 járvány alatt vált igazán erőssé és sokrétűvé. A rektor megköszönte a Máltai Szeretetszolgálat és az egyetem Mentálhigiéné Intézet munkatársainak, hogy munkájuk és az együttműködés révén a rászoruló embereket segítő területekhez tartozó oktatási és kutatási lehetőségek folyamatosan fejlődhetnek. „Rektorként kiemelten fontosnak tartom, hogy intézményünkben ne csak kiválóan felkészült orvosokat és egészségügyi szakembereket, de jó embereket is képezzünk. A nálunk diplomát szerzők méltán érezhetik magukat a névadó Semmelweis Ignác utódának, aki soha nem elégedett meg pusztán azzal, hogy elvégezze a kötelezőt, mindig azért munkálkodott, hogyan lehetne még többet tenni a paciensekért és az orvostudományért. Éppen ezért örülök a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal most megkötendő együttműködésnek. Ez ugyanis olyan bizonyítékokon alapuló, magas szintű kutatásokkal támogatott orvosi szolgáltatások fejlesztéséhez járul hozzá, amely országos és nemzetközi szinten is erősíti mindkét szervezetet. Különösen büszke vagyunk rá, hogy ezek a projektek elsősorban az idős ügyre és a menekült ügyre koncentrálnak. Két olyan kiszolgáltatott társadalmi csoportról van szó, melynek tagjainak talán másoknál is nagyobb szüksége van támogatásra.” A rektor pótolhatatlanul fontosnak nevezte azt a gyakorlatot, melyet az egyetem szociális munka mesterképzésének tanulói a Máltai Szeretetszolgálat intézményeiben szerezhetnek az együttműködésnek köszönhetően.
A Máltai Szeretetszolgálat és a Semmelweis Egyetem jelenleg is több közös kutatást végez, a menekült emberek pszichoszociális ellátása kapcsán vizsgálják a migrációs motivációt és a menekültek magyarországi integrációját befolyásoló tényezőket is, továbbá elkezdődött egy, a saját otthonukban élő idős emberek demencia vizsgálatának kidolgozása is, melyben a Szeretetszolgálat házi segítségnyújtó szolgálatával támogatott idősek és hozzátartozóik vesznek majd részt.
Az együttműködési megállapodás kapcsány Győri-Dani Lajos, a Máltai Szeretetszolgálat ügyvezető alelnöke rámutatott, hogy ez az együttműködés a máltai hagyományokból is egyenesen következik. A Máltai Lovagrend, így a Szeretetszolgálat jelmondata is: A hit védelme és a szegények szolgálata. „Már az első máltai segítők tisztában voltak azzal, hogy aki beteg, az szegény. A szegénység nem csak az anyagiak hiányában nyilvánul meg, mert ha valaki az egészségét veszti el, éppúgy segítségre szorul. Közel negyven évet töltöttünk már itt Magyarországon is a szegények, a betegek szolgálatában a Szuverén Máltai Lovagrend másik jelmondatának megfelelően: uraink a betegek. Eközben a kis katolikus karitatív szervezetből az ország egyik legnagyobb segítő szervezetévé vált a Máltai Szeretetszolgálat. A Semmelweis Egyetemmel való együttműködés pedig azért jelentős ebben a szolgálatban, mert a nagy intézményi közös munka személyes kapcsolatokon alapul.”
Győri-Dani Lajos felidézte, az első személyes beszélgetések az 1990-es években a Szeretetszolgálat Miklós utcai hajléktalan szállóján kezdődtek Dr. Pethesné Dávid Beáta szociológussal, a Mentálhigiénés Intézet vezetőjével, majd több kutatást végeztek közösen. „Az együttműködés léptéke a Covid járvány idején változott nagyot, amikor világossá vált, hogy a Szeretetszolgálat olyan helyeken van jelen az emberek mindennapi életében, ahova a hivatalos szervek nem jutnak el. Komoly együttműködés zajlott a vizsgálatokban, a mintavételezésben és a laboratóriumi vizsgálatok terén is, és elkezdődött egy nagyon komoly tudományos munka is. Ez a napi gyakorlati együttműködés és a tudományos együttműködés megérett arra, hogy magasabb szintre emeljük. Ha megértjük a máltaiaknak a jeruzsálemi ispotályban megfogalmazott második jelmondatát: uraink a betegek, akkor világossá válik a Máltai Szeretetszolgálat és a Semmelweis Egyetem együttműködésének célja, amely reményeink szerint a komoly eredményeket hozhat.”
Dr. Pethesné Dávid Beáta, az egyetem Egészségügyi Közszolgálati Karának dékánhelyettese, a Mentálhigiéné Intézet igazgatója beszédében arról szólt, hogy a kilencvenes évek óta figyelemmel kíséri a Máltai Szeretetszolgálat megszokottól eltérő segítő munkáját, kiemelve a mozgó tüdőszűrő programot és dr. Eőry Ajándok fülakupunktúrás terápiáját a szerfüggő hajléktalanok között. „Mindkettő óriási újítás volt, és új kérdéseket vetett fel, nemcsak, hogy hogyan segítették az embereket, de kik ezek az emberek, hányan vannak? Szisztematikusan akartunk mérni, hogy bebizonyítsuk, miben másodk a máltai módszerek, hol és hogyan segítenek, így tudományos, objektív módon meg tudjuk mutatni a pozitív eredményeket.” Az igazgató asszony felidézte, hogy a Szeretetszolgálatnál akkor azt vallották, nem vizsgálatokra van szükség, hanem tenni és végezni kell a dolgukat, ugyanakkor partnerek voltak abban, hogy 1500 hajléktalan ember kitöltse a kutatási kérdőívet. „Az eredményből két PHD dolgozat született, és több további kutatást eredményezett. Később prof. Dr Széman Zsuzsanna és Dr. Tróbert Anett tudományos kutatásokat végeztek az idősek és az otthoni ápolást végző családtagok körében a máltai ötletekről és innovációkról, melyek valóban az érintettek javát szolgálták.” Dr. Pethesné Dávid Beáta hangsúlyozta, mára a két szemlélet összeért, és a Szeretetszolgálat és a Semmelweis Egyetem együttműködése révén kinyílik a kapu egy izgalmas és a társadalom számára fontos közös munkára.
Solymári Dániel, a Szeretetszolgálat nemzetközi kapcsolatainak vezetője és a Máltai Tanulmányok főszerkesztője hangsúlyozta, a két intézmény egymás mellett való elköteleződése könnyen megérhető, ha úgy tekintünk a Semmelweis Egyetemre, mely emberi sebeket gyógyít, míg a Máltai Szeretetszolgálat a társadalom sebeit gyógyítja. „Ez az összekapcsolódás a szakmai munkában is megjelenik, hogy minél mélyrehatóbb, szakmailag és tudományosan megalapozott válaszokat próbáljunk adni, hogy a sebgyógyítás egyéni és társadalmi szinten is minél hathatósabb, pontosabb és jobb legyen.”
A Máltai Tanulmányok főszerkesztője kiemelt néhányat az együttműködés legfontosabb területei közül, így a menekültek és az idősek kapcsán zajló mélyreható kutatásokat is. „Adtunk ki közös folyóiratszámot és tesszük ezt a jövőben is, itt kiemelném a Máltai Tanulmányok és az Embertárs együttműködését is. A Mentálhigiéné Intézettel szerveztünk, szervezünk és veszünk részt konferenciákon, valamint szerzői együttműködéseket alkotunk az intézet munkatársaival. Ha ezeket a jó példákat felmutatjuk és serkentjük, akkor e két terület: az elmélet és a praxis gyümölcsözően fog találkozni.” Solymári Dániel elmondta, a gyakorlatban alkalmazott segítő módszerek tudományos kutatása fontos eszköz arra, hogy a máltai szakemberek folyamatosan megújulhassanak, felülvizsgálják a szakmai munkájukat, így a változó körülményekhez alkalmazkodva minden időben jól segíthessenek.
A szerződés aláírása után Győri-Dani Lajos ügyvezető alelnök átadta a Szeretetszolgálat támogatói számára alapított elismerő emlékérmet, a Filermói Boldogasszony plakettet Dr. Merkely Béla rektornak és Dr. Pethesné Dávid Beáta dékánhelyettesnek.