Projekt azonosító száma: RRF-3.0.0-2021-00005
Kedvezményezett neve: Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület
Projekt címe (elnevezése): Helyi sajátosságokon alapuló munkaszocializáció és készségfejlesztés reform előkészítése - MMSZ Egyesület
Megvalósítás helyszíne: Budapest, a Felzárkózó Települések program 300 települése
A támogatás összege: 1 344 137 758 Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 100%
A projekt megvalósításának kezdete: 2021.07.01.
A projekt fizikai befejezésének határideje: 2022.06.30.
Támogatja: Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF)
A projekt a HET Felzárkózó települések C komponens Helyi sajátosságokon alapuló munkaszocializáció és készségfejlesztés reformjának előkészítését célozza. A helyi sajátosságokon alapuló munkaszocializáció, a Felzárkózó települések program többi eleméhez hasonlóan diagnózis-alapú, nem pedig központi szinten előre tervezett.
A HET rögzíti, hogy a program hangsúlyt fektet a helyben maradó gazdasági struktúrákat létrehozó helyi gazdaságfejlesztésre. A projekt, mint a program előkészítő tevékenysége, magában foglalja a helyi gazdaságfejlesztési lehetőségeket feltáró szakmai, központi és regionális hálózat kiépítésének megkezdését.
A készségek, képességek fejlesztése célterület első körben a munkaszocializáció fejlesztésére, a munkakészségek javítására fókuszál. Az előkészítő projektben e rendszerszintű folyamatok szakmai előkészítése és kidolgozása valósul meg.
A munkaszocializáció tevékenységi kör egyik elemét a kert-programok teszik ki, amelyek a háztartási gazdálkodás fejlesztése mellett a tankertek, mintakertek létrehozását is tartalmazzák. Ezek elindítása már az előkészítés során elkezdődik. Ehhez a tevékenységi körhöz fognak tartozni az ún. foglalkoztató műhelyek is, ahol a résztvevők el tudnak sajátítani kisipari munkálatokat, folyamatokat, géphasználatot és anyagismeretet tudnak tanulni, de adott esetben felnőttképzésre is alkalmas helyszínt biztosítanak, műhelyiskola beindítását is lehetővé teszik.
A projekt, mint a teljes program előkészítő fázisa, a Felzárkózó Települések programhoz csatlakozott legalább 30 településen teszteli a kert-programok, illetve a foglalkoztató műhelyek működtetését.
Az előkészítő projekt közvetlenül kapcsolódik a HET C-komponensében vállalt indikátoraihoz, hiszen a megvalósítás során indított tesztelési folyamattal megkezdődik az elért falvakban élők munkaszocializációs programokba bevonása, és a feladathoz kapcsolódó adatszolgáltatási folyamat kiépítése, és monitoring-rendszerbe állítása is. Az előkészítő projekt tapasztalatai alapján a szakmai megvalósítás szakaszban a program elem fokozatosan kiterjesztésre kerül a FETE 300 településére.??
A HET-ben rögzített cél, hogy társadalmi vállalkozások keretében a létrehozott műhelyek egy részében tényleges piaci célú termelés tud megindulni. Ezért a helyi gazdaság fejlesztése érdekében a program támogatni fogja a társadalmi hasznok mellett piaci racionalitással is bíró közösségi gazdasági kezdeményezések létrejöttét és működését. Az előkészítő projekt az ilyen, piaci célú termelési lehetőségek, értékesítési útvonalak és kapacitások, arculati és termékfejlesztési irányok kutatását, módszertani feltérképezését is magában foglalja.
A helyben történő foglalkoztatás mellett a HET-ben rögzített cél – a Felzárkózó településeken élő munkaképes korú lakosság nyílt munkaerőpiacon történő elhelyezkedésének rendszerszintű támogatása. Ezért az előkészítő projekt megkezdi a mentorhálózat kiépítését, továbbá a munkaerőpiaci szolgáltatások lehetőségeinek felmérését a településeken.
A munkaszocializációs és készségfejlesztéseket az előkészítő szakaszban módszertani kutatások, tanulmányok, monitoring és hatásvizsgálati eszközök feltérképezése fogják segíteni.
A 10000 fő elérését a tervezett tevékenységek tesztelésén keresztül már a projektindító támogatásból elkezdjük és rögzítjük a monitoring rendszer tesztelése során.
A diagnosztikai előzményekkel vagy gazdaságfejlesztési stratégiával rendelkező konkrét fejlesztések előkészítő fázisa az eddigi megalapozó tevékenységek közvetlen továbbvitele. A műszaki infrastruktúra tervezése, az ezt kezelő szakmai munkatársak kiválasztása, felvétele és működési kereteinek kialakítása, valamint a későbbi fejlesztésekhez szükséges külső szolgáltatások elérése mind közvetlen megalapozását jelentik a HET-ben meghatározott munkaszocializációs reformmal összefüggő célok elérésének.
A munkaszocializációs és gazdaságfejlesztési programok települési megvalósításához és regionális koordinációjához szükséges eszközök, járművek és berendezések vásárlása és/vagy működtetése elsősorban a működtetés alap-infrastruktúrájának kialakításához szükséges, amely így közvetve alapozza meg a HET-ben vállalt célok és indikátorok elérését.
A munkaszocializációs és gazdaságfejlesztési programokhoz kapcsolódó, célcsoportra irányuló készségfejlesztések tesztelése foglalkoztató műhelyek és kertprogramok telepítésével átfogó cél keretében a későbbi nagyarányú fejlesztési folyamatok tényleges szakmai előkészítése és pilot jellegű szakmai előkészítése kezdődik meg.
Illeszkedés Felhívás 3.2) 6. pontohoz: A projekt illeszkedik a Felhívás tevékenységeihez, amelyekhez releváns költségeket terveztünk. A projekt hozzájárul a tartós munkanélküliek munkavállalás előmozdításához, a projekt programelemein keresztül, mint foglalkoztató műhelyek, kertprogramok, komplex mentorprogram, további releváns programelemek, amelyek átfogják a munkaszocializációs és készségfejlesztő tevékenységeket.
IRSZ: 1125
Település: Budapest
Cím: Szarvas Gábor út 58-60.
Vezető: Szalóky Attila
E-mail: szaloky.attila@maltai.hu