Projekt azonosító száma: MMIA-2.2.15/11-2021-00001
Kedvezményezett neve: Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület
Projekt címe (elnevezése): Integrációs program szociálisan rászoruló harmadik országbeli állampolgárok részére
Megvalósítás helyszíne 1011 Bp., Bem rakpart 28.
A támogatás összege: 1.409.802.040 Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 100%
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2022.12.31
A projekt megvalósításának kezdete: 2021.09.01
A projekt fizikai befejezésének határideje: 2022.12.31
Támogatási alap: Belügyminisztérium, Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap
Komplex társadalmi beilleszkedési program megvalósítása a harmadik országbeli állampolgárok sikeres magyarországi beilleszkedése érdekében.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat 1989-as megalakulása óta elkötelezett a menekült, otthontalan, kiszolgáltatott és méltóságukat vesztett emberek segítésében. A menekültek és migránsok, emberi és természeti katasztrófák áldozatainak támogatása a szervezet küldetésének egyik meghatározó része. Az egyéni szükségletekre reflektáló, gondoskodó kíséretre épülő szakmai munka során szolgáltatásainkat folyamatosan a rászoruló emberek szükségleteihez, a felmerülő igényekhez igazodva fejlesztjük. E célból indítottuk a MMIA-2.2.15/11-2021-00001 azonosítószámú, „Integrációs program szociálisan rászoruló harmadik országbeli állampolgárok részére” című projektünket, melyet 2020. szeptember 1. és 2022. december 31. között valósítottunk meg. A program költségeit nyílt pályázat útján az Európai Unió 75%-ban, a Belügyminisztérium 25%-ban finanszírozta a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapon keresztül.
A program célja volt, hogy harmadik országbeli állampolgárságú embereknek segítsen egy új, önálló magyarországi élet megkezdésében és fenntartásában. A Máltai szervezet fennállása óta foglalkozik sérülékeny társadalmi csoportok segítésével, menekültek támogatásával. Ennek tapasztalatokra építve alakítottuk ki a programot, amelyben 189 fő, 56 család vesz részt. A családokat 2022.03.29-2022.12.16 között vettük fel és kezdtük meg a szociális gondoskodást. A 189 főből 114 felnőttkorú, 75 kiskorú, valamint 116 nő és 73 férfi. Minden programban részt vevő gyermek iskolába jár, és a legtöbb felnőtt már munkaviszonnyal rendelkezik.
A programban szociális munkások, menekültügyi és integrációs szakemberek segítettek, többek között a megfelelő önálló, biztonságos lakhatási megoldás keresésében, a bérbeadókkal való kapcsolatfelvételben, szerződéskötésben, a lakhatással kapcsolatos teendők intézésében, hivatali ügyintézésben, álláskeresésben, magyar nyelvtanfolyamhoz való hozzájutásban, a gyerekek iskoláztatásában stb. A háborúk, az üldöztetés, illetve a menekülés alatt átélt borzalmak feldolgozásához, az otthon elvesztésével kapcsolatos traumák leküzdéséhez pszichológust, mentálhigiénés szakembert biztosítottunk, egyéni vagy csoportos terápiás és szabadidős jellegű foglalkozásokat szerveztünk. Munkaerőpiaci tanácsadói munkatársaink több éves tapasztalattal rendelkeznek az eltérő végzettségű, megváltozott munkaképességű, menekült személyek munkába segítésével. Az általuk felhalmozott tudás volt segítségünkre abban, hogy a programba bevont harmadik országbeli állampolgárságú emberek munkához, ezáltal a lakhatásuk megtartását jelentő önálló jövedelemhez jussanak. Szükség esetén tolmácsot biztosítottunk a segítő szakemberekkel, hivatalokkal való kommunikációhoz.
Célunk az volt, hogy a támogatási program alatt olyan, az önálló életvitel kialakítását segítő szolgáltatásokat nyújtsunk, melyek elősegítik, hogy ügyfeleink a támogatás lejárta után is képesek legyenek lakhatásukat megtartani.
2020 szeptemberében kezdtük el az integrációs program megvalósítását. A bevonást a programba minden alkalommal személyes beszélgetés előzte meg, mely során felmértük, hogy az adott személynek milyen célzott segítségre van szüksége a projektbe való bekerülés után a lakhatási, anyagi és szociális segítségen túl, illetve azt, hogy Magyarországon tervezi-e az életét hosszú távon. Az ügyfelekkel minden esetben együttműködési integrációs megállapodást kötöttünk, mely tartalmazta mind az ügyfél, mind a szociális munkás jogait, kötelességeit, valamint az együttműködés kereteit. Az ügyfelek kiválasztása után a beköltözések – az elérhető ingatlanok függvényében – folyamatosan történtek. A beköltözéssel párhuzamosan megtörtént a programba bekerült ügyfelek szociális, mentális helyzetének felmérése, a szociális munkások elkészítették a közös munka ütemtervét és a kitűzött célok mentén elkezdődött az egyéni esetkezelés.
Szociális munka – egyéni esetkezelés
Az első lépés általában a magyarországi tartózkodáshoz és a munkavállaláshoz elengedhetetlen dokumentumok (személyi igazolvány, lakcímkártya, adókártya, TAJ kártya stb.) beszerzése. Gyermekes családoknál a szociális munkások megigényelték a családtámogatásokat, valamint iskolába, óvodába íratták azokat a gyerekeket, akik tankötelessé váltak, vagy a költözés miatt kellett oktatási intézményt váltaniuk. Igény esetén mentálhigiénés támogatást végző pszichológust biztosítottunk, egyéni és csoportos terápiás és szabadidős jellegű foglalkozásokat szerveztünk, hogy a minél teljesebb élet kialakítását segítsük, és megkönnyítsük a társadalmi befogadást. A segítő szakemberek és az ügyfél közötti hatékonyabb kommunikációt – amennyiben szükséges volt – tolmácsok segítették.
Hangsúlyt fektettünk a magyar nyelvtanulásra is, hiszen az adott ország nyelvének ismerete az integráció egyik alappillére.
Aktívan támogattuk ügyfeleinket az álláskeresésben, segítettünk az önéletrajz megfogalmazásában, tájékoztattuk őket az aktuális munkalehetőségekről, toborzásokról, igény szerint elkísértük őket állásinterjúra, próbanapra, és információt biztosítottunk partnerszervezetek álláskereső programjairól.
Igyekeztünk kevésbé formális keretek között is találkozni ügyfeleinkkel, erre jó lehetőséget szolgáltattak a különböző alkalmakhoz kötődő rendezvények. A tanítási szüneteket tematikus gyermekprogramokkal tettük tartalmasabbá.
Az ukrajnai háború nemcsak többmillió ukrajnai ember életét változtatta meg visszafordíthatatlanul, de a menekülteket befogadó országokat is új kihívások elé állította. A Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap Felelős Hatósága gyorsan reagált szervezetünk által kezdeményezett Támogatási szerződés módosítási kérelmére így, a projekt elején tervezett 186 fő integrációs programját 650 főre sikerült kiterjeszteni.
IRSZ: 1011
Település: Budapest
Cím: Bem rakpart 28.
Vezető: Solymári Dániel