Tevékenységeink
Az intézmény által biztosított szolgáltatások
Lakóotthon
A lakóotthon célja az értelmileg sérült személyek életminőségének javítása, társadalmi beilleszkedésük segítése. Az egyéni fejlesztés eszközével olyan mértékben felkészíteni a fogyatékos személyeket a képességeikhez mért legnagyobb önállóságra, hogy különböző élethelyzetekben a környezetük és a társadalom által elfogadottan tudjanak döntéseket hozni.
Olyan otthon biztosítása a kliensek számára, ahol kedve, vágyai szerint élhet, ami igényei, szükségletei szerint van kialakítva, és ahol megkaphatja mindazt a segítséget, ami zavartalan életviteléhez elengedhetetlenül szükséges.
Lakóotthonban az a személy helyezhető el, aki önmaga ellátására legalább részben képes és a lakóotthonba kerülése időpontjában a 18. életévét már betöltötte.
Az ápoló, gondozó célú lakóotthonban biztosított az ellátottak folyamatos ápolása, gondozása és felügyelete, valamint a személyre szóló fejlesztő foglalkozások, szükség esetén az ellátottak szállítása.
Az ellátást igénybe vevő a lakóotthontól a következő szolgáltatásokat igényelheti: étkezés, munka jellegű foglalkoztatás megszervezése, pénzkezeléssel kapcsolatos segítségnyújtás, egészségügyi, mentálhigiénés alapszolgáltatás (tanácsadás, életvitel javítását segítő programok), szabadidős programok szervezése (kirándulás, rendezvények), sportszerek használatának biztosítása. Elősegíti a fogyatékos emberek társadalmi integrációját, esélyegyenlőségének biztosítását, segíti a családi és baráti kapcsolatok fenntartását, új kapcsolatok kialakítását.
A lakóotthoni elhelyezéssel olyan gondozási formát kívánunk biztosítani ellátást igénybe vevőink számára, mely illeszkedik a korszerű és differenciált gondozáshoz, ugyanakkor a lehető legnagyobb szabadságot és önrendelkezést biztosítja számukra.
Engedélyezett férőhelyek száma: 14 fő
Ellátási terület: országos
Támogató szolgáltatás
A támogató szolgáltatás olyan aktív tevékenység, amely az önálló életviteli mozgalom elvei alapján aktívan közreműködik a fogyatékos ember teljes jogú és egyenértékű társadalmi részvételéért, függetlenül a fogyatékosság típusától és mértékétől, a kliens nemétől, kulturális és etnikai hovatartozásától, korától, lakhelyétől.
Szakmai cél, a fogyatékos személyek lakókörnyezetében történő ellátása és részükre személyre szabott szolgáltatás biztosítása. Elsősorban a lakáson kívüli közszolgáltatások elérésének segítése, valamint életvitelük önállóságának megőrzése mellett a lakáson belüli speciális segítségnyújtás biztosítása.
A támogató szolgáltatás személyi segítő tevékenység, szállító szolgáltatás és információs szolgáltatás keretében sokrétű szociális feladat ellátását biztosítja.
-
Segíti az érintett személyek társadalmi beilleszkedését oly módon, hogy megszokott környezetükben élhessék aktív, alkotó- a jelenleginél jóval önállóbb életüket.
-
Fogyatékos személyek önrendelkezésén alapuló önálló életviteli mozgalom megvalósításához biztosít tárgyi és személyi feltételeket.
-
Segíti a lakáson kívüli közszolgáltatások igénybevételét a speciális szállító szolgálat által.
-
Segíti az egészségi állapotnak és a fogyatékosság jellegének megfelelő egészségügyi – szociális ellátásokhoz való hozzájutást.
-
Segíti a fogyatékosság jellegének megfelelő fejlesztő felkészítésekhez való hozzájutást.
-
Lakáson belüli minél önállóbb életviteli megteremtéséhez szükséges speciális segítségnyújtást biztosít.
-
Szociális ügyintézést, tanácsadást végez.
Ellátási terület: a Vásárosnaményi és Fehérgyarmati járás települései
Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás
A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás a saját otthonukban élő, egészségi állapotuk és szociális helyzetük miatt rászoruló, a segélyhívó készülék megfelelő használatára képes időskorú vagy fogyatékos személyek, illetve pszichiátriai betegek részére az önálló életvitel fenntartása mellett felmerülő krízishelyzetek elhárítása céljából nyújtott ellátás. A jelzőkészülék segítségével fenntarthatók a biztonságos életvitel feltételei, krízishelyzetben lehetőséget nyújt az ellátást igénybe vevő személynél történő gyors megjelenésre és segítségnyújtásra. Továbbá lehetővé teszi az idős emberek otthonukban történő gondozását, ápolását, mindemellett egy állandó, egyszerűen és biztonsággal működtethető kapcsolatba lépési lehetőséget kínál a gondozottnak a gondozójával, arra az esetre, ha krízishelyzetbe kerül.
A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás folyamatos készenléti rendszerben működik. A jelzőrendszer az ellátást igénybe vevő számára a nap minden időszakában biztosít kapcsolatot. Az ellátás folyamatos, 24 órás ügyelet, ünnepnapokon is történő szolgáltatás, mely közvetlen szakápolói kapcsolat nyújtása mellett kapcsolatot teremt szükség szerint a krízis helyzetben lévővel, háziorvosi ügyelettel, sürgősségi betegellátással, rendőrséggel, tűzoltósággal.
A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás keretében biztosított:
-
az ellátott személy segélyhívása esetén az ügyeletes gondozónak a helyszínen történő haladéktalan megjelenése,
-
a segélyhívás okául szolgáló probléma megoldása érdekében szükséges azonnali intézkedések megtétele,
-
szükség esetén további egészségügyi vagy szociális ellátás kezdeményezése.
Ellátási terület: a Vásárosnaményi és Fehérgyarmati járás települései
Jelzőkészülékek száma: 40
Fejlesztő foglalkoztatás biztosítása
Az intézmény az ellátást igénye vevők részére fejlesztő foglalkoztatást biztosít szövés, egyéb takarítás és parkgondozás, valamint textil, szőrme mosás, tisztítás tevékenységekben való részvétel lehetőségével.
A fejlesztő foglalkoztatás célja a gondozási, fejlesztési, illetve rehabilitációs tervben foglaltaknak megfelelően az egyén egészségi állapotának, korának, fizikai és mentális állapotának megfelelő fejlesztési és foglalkoztatási szolgáltatás biztosítása útján az egyén felkészítése az önálló munkavégzésre vagy a nyílt munkaerőpiacon történő elhelyezkedésre.
Engedélyezett létszám: 84 fő
Szakápolás biztosítása
A szakápolás során folyamatosan biztosított az ellátást igénybe vevő beteg/ellátott pszichés támogatása, étkezési, és életmód tanácsadás, valamint a szükséglethiányainak megfelelő alap,- szakápolási tevékenység.
Étkeztetés – szociális konyha
A Gondviselés Háza - Kikelet Otthon Tarpa intézmény az alapellátás keretében biztosítja a szociális étkeztetés lehetőségét, melynek célja, hogy az ellátási területen élő, szociálisan rászoruló igénylőknek segítséget tudjon nyújtani a szociális étkeztetés biztosításával.
Az ellátás elsődleges feladata, hogy a rászorultság mértékétől függően saját otthonukban, lakókörnyezetükben kapjanak segítséget a rászorulók, fenntartva ezzel önálló életvitelüket.
Az intézmény ezen feladata során napi egyszeri meleg ételt biztosít az ellátási területen állandó lakcímmel rendelkező szociálisan rászorulók részére.
A támogatott lakhatás szolgáltatást igénybe vevők napi ötszöri étkeztetést vehetnek igénybe.
Befogadott létszám: 84 fő
Házi segítségnyújtás
A házi segítségnyújtás keretében szociális segítést vagy – a szociális segítés tevékenységeit is magába foglaló – személyi gondozást biztosít intézményünk a szociálisan rászoruló ellátást igénybe vevők számára.
Szociális segítés keretében biztosítja:
-
a lakókörnyezeti higiénia megtartásában való közreműködést,
-
a háztartási tevékenységben való közreműködést,
-
a veszélyhelyzetek kialakulásának megelőzésében és a kialakult veszélyhelyzet elhárításában történő segítségnyújtást,
-
szükség esetén a bentlakásos szociális intézménybe történő beköltözés segítését.
Személyi gondozás keretében biztosítja:
-
az ellátást igénybe vevővel a segítő kapcsolat kialakítását és fenntartását,
-
a gondozási és ápolási feladatok elvégzését.
Ellátandó személyek száma: 84 fő
Fogyatékos személyek nappali ellátása
A Gondviselés Háza – Kikelet Otthon Tarpa intézmény székhelyén és telephelyén biztosított szolgáltatások keretein belül működő Fogyatékos személyek nappali ellátásának célja, hogy az ellátási területen valamennyi, a szolgáltatást igénylő, településén élő rászoruló számára egyenlő eséllyel hozzáférhető szolgáltatás keretében biztosítja a tanácsadás, készségfejlesztés, háztartási vagy háztartást pótló segítségnyújtás, étkeztetés, felügyelet, gondozás, pedagógiai segítségnyújtás és gyógypedagógiai segítségnyújtás elemeket.
Az ellátás keretében az igénybevevők részére szociális, egészségi, mentális állapotuknak megfelelő napi ellátást biztosító szolgáltatást nyújt és egyéni fejlesztő programokra épülő gyógypedagógiai foglalkozást szervez.
A programok sokszínűsége biztosítja a szolgáltatást igénybevevők minél szélesebb körének aktivitását. (videó vetítések, tudományos-, ismeretterjesztő-, egészségügyi előadások, jogi előadások, ajándékkészítés, kézimunkázás, környezetvédelmi előadások, egyházi rendezvények, ünnepi megemlékezések, közös főzések, könyvtár, társasjátékok, közös névnapok illetve születésnapok, kirándulások, kulturális rendezvények, felolvasások, esetmegbeszélések stb.).
A pszichés gondozás keretében külön figyelmet fordítunk az elszigetelődés, a magába fordulás kiküszöbölésére, az emberi kapcsolatok erősítésére. Kiemelt figyelmet kíván a megromlott családi kapcsolatok kezelése, helyreállításának segítése.
A szabadidő hasznos és tartalmas eltöltését szolgálják a szervezett foglalkoztatási és kulturális programok, melyek a résztvevők igényeihez igazodnak.
Az egészségügyi ellátáskeretében a nappali ellátásban részesülők egészségi állapotának figyelemmel kisérése, a szükséges egészségügyi ellátáshoz való időbeni hozzájuttatás biztosított. Kiemelt figyelmet fordítunk a szűrővizsgálatokon való megjelenés elősegítésére.
Befogadott létszám:
- Székhely: Tarpa, Baksa tanya 1.: 60 fő
- Telephely: Gacsály, Ady Endre utca 27.: 30 fő
Támogatott lakhatás fogyatékos személyek részére
A támogatott lakhatás a fogyatékos személyek részére biztosít ellátás, amely az életkornak, egészségi állapotnak és önellátási képességnek megfelelően, az ellátott önálló életvitelének fenntartása, illetve elősegítése érdekében
a) a lakhatási szolgáltatást,
b) az önálló életvitel fenntartása, segítése érdekében a mentálhigiénés, szociális munka körébe tartozó és egyéb támogató technikák alkalmazásával végzett esetvitelt,
c) a közszolgáltatások és a társadalmi életben való részvételt segítő más szolgáltatások igénybevételében való segítségnyújtást,
d) az ellátott komplex szükségletfelmérése alapján, erre vonatkozó igény esetén:
-
felügyeletet,
-
étkeztetést,
-
gondozást,
-
készségfejlesztést,
-
tanácsadást,
-
gyógypedagógiai segítségnyújtást,
-
szállítást,
-
háztartási vagy háztartást pótló segítségnyújtást biztosít.
Befogadott létszám: 84 fő
A lakhatási szolgáltatást biztosító ingatlanok száma: 7
Ingatlanok címe:
4931 Tarpa, Béke utca 12.
4931 Tarpa, Petőfi utca 71.
4931 Tarpa, Petőfi utca 73/b.
4931 Tarpa, Petőfi utca 116.
4931 Tarpa, Jókai utca 6.
4972 Gacsály, Rákóczi utca 24.
4972 Gacsály, Petőfi utca 77.
Az intézményünk által biztosított szolgáltatások igénybevétele az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselőjének írásbeli kérelmére történik. A kérelem előterjesztésekor mellékelni kell 3 hónapnál nem régebbi szakorvosi véleményt, az egészségi állapotra vonatkozó orvosi igazolást, a jövedelemnyilatkozatot, valamint a vagyonnyilatkozatot. A szükséges formanyomtatvány az intézmény székhelyén beszerezhető.