Az intézmény küldetése/filozófiája:
„Nem azért vagyunk, hogy megmondjuk az embereknek ’mit tegyenek’, hanem segítsünk nekik azt tenni ’amit akarnak.”
(Ernesto Sirolli)
Intézményünk filozófiája az ellátotti jogokat és emberi méltóságot tiszteletben tartó, humanizált, modernizált ellátás nyújtása, mely a sérült ember érdekeit szem előtt tartva magas szintű gondoskodást jelent.
Küldetésünk olyan otthon megteremtése, ahol az értelmileg sérült ember kedve, vágya szerint élhet, ami igényei, szükségletei szerint van kialakítva, és ahol megkaphatja mindazt a segítséget, ami zavartalan életviteléhez szükséges.
Intézményünk ellátja azoknak a 18 éven felüli súlyos értelmi, illetve halmozottan sérült emberek ápolását – gondozását és terápiás célú foglalkoztatását 150 engedélyezett férőhelyen, akik nem oktathatók, képezhetők, foglalkoztathatók és gondozásukra csak bentlakásos intézményi keretek között van lehetőség.
Lakóotthoni ellátást nyújtunk azoknak a 18 évet betöltött, aktív korú középsúlyos értelmi fogyatékkal élő embereknek 12 engedélyezett férőhelyen, akik önmaguk ellátására részben képesek, folyamatos ápolást, felügyeletet nem igényelnek, továbbá a lakóotthonba költözésre felkészíthetőek, és vállalják a lakóotthoni ellátás többletköltségeit. Az ellátottak szociális intézményen belüli foglalkoztatására munka-rehabilitációs foglalkoztatás keretében van lehetőségünk.
Tárgyi feltételrendszer bemutatása:
Az intézmény, minden jogszabályi követelménynek megfelelően akadálymentesített (pl.: kapaszkodók, rámpák, csúszásgátló burkolat, stb.), megfelel a tűzvédelmi szempontoknak és az európai uniós és magyar építészeti előírásoknak. Az intézményi helyiségek, szobák száma és mérete, valamint kialakítása megfelel a kijelölt funkcióknak (pl.: étkező, közösségi helyiség, orvosi szoba, lakószoba, vizes blokkok, stb.).
A lakószobák egy-két-három-négy férőhelyesek, a több egyágyas szoba az intimitáson túl lehetőséget teremt arra, hogy az ellátott egyéni ízlésének, szükségletének megfelelően rendezze be, megteremtve saját maga számára a biztonságos és kellemes életteret. Az intézmény külső és belső környezete rendezett, higiénikus. Az intézmény területén kiépített park és belső kert nagy mozgásteret biztosít az itt gondozott emberek számára, mely minden évszakban jótékony hatású. A vallásgyakorlásra imaterem áll rendelkezésre. Sportpálya és tornaterem ad lehetőséget a rendszeres mozgásra.
Szolgáltatások köre:
Az intézményben gondozott embereknek a teljes körű ellátást kapnak: lakhatást, étkezést, szükség szerinti ruházatot, ágyneműt, egészségügyi ellátást, gyógyszert, valamint a gyógyászati segédeszközök beszerzését, az egészségi és pszichés állapotnak megfelelő ápolást, gondozást, foglalkoztatást, pedagógiai fejlesztést, mentális gondozást, és a szabadidős programokat – kulturális és sport programok.
Étkeztetés:
Az integrált intézmény napi háromszori főétkezést – ebből legalább egy alkalommal meleg ételt – , valamint két kiegészítő étkezést nyújt az ellátottak életkori sajátosságainak, valamint az egészséges táplálkozás követelményeinek megfelelően, a szociális étkeztetésre vonatkozó szabályok figyelembevételével. Ha gondozottunk egészségi állapota indokolja, részére – orvosi javaslatra – az orvos előírásainak megfelelő étkezést (diéta) biztosítunk.
Gyógyszer, gyógyászati segédeszköz biztosítása
A Gondviselés Háza biztosítja az 1/2000 (I.7.) SzCsM rendelet szerinti gyógyszercsoportokból összeállított eseti gyógyszerkészletet és gondoskodik a rendszeres gyógyszerkészlet beszerzéséről és tárolásáról.
Az eseti és a rendszeres gyógyszerkészlet körébe tartozó gyógyszereket, továbbá az injekcióval, infúzióval történő ellátáshoz szükséges anyagokat, az akut sebellátáshoz szükséges kötszereket, valamint a szűrővizsgálatokhoz szükséges reagenseket, indikátorcsíkokat – (a továbbiakban: alap gyógyszerkészlet) az ellátottnak térítésmentesen, ideértve a gyógyszerért külön jogszabály alapján dobozonként fizetendő díj költségét is – az intézmény biztosítja.
Az intézmény az alap gyógyszerkészletbe, valamint a rendszeres és eseti egyéni gyógyszerszükséglet körébe tartozó gyógyszerek, továbbá a gyógyászati segédeszközök közül elsősorban a közgyógyellátási igazolványra felírható, illetve a társadalombiztosítás által támogatott gyógyszert és gyógyászati segédeszközt biztosítja. Az alap gyógyszerkészletről az intézmény részletes és pontos tájékoztatást ad az ellátást igénybe vevő részére.
Az alapgyógyszer szükségleten felüli gyógyszerek költségeit, a jogszabályban leírt kivételektől eltekintve az ellátást igénybe vevő viseli.
Egészségügyi ellátás:
Az intézmény a teljes körű ellátás keretében gondozási és ápolási tevékenységet lát el.
Ennek keretében az intézmény gondoskodik az intézményben gondozott emberek:
– egészségmegőrzését szolgáló felvilágosításáról,
– rendszeres orvosi felügyeletéről,
– szükség szerinti ápolásáról,
– szakorvosi ellátáshoz való hozzájutásáról,
– kórházi kezeléshez való hozzájutásáról,
– gyógyszerellátásáról
– gyógyászati segédeszközeinek biztosításáról.
Intézményünk a rendszeres orvosi felügyelet keretében biztosítja az ellátást igénybevevő egészségi állapotának folyamatos ellenőrzését, az egészségügyi tanácsadást, a szűrést, az orvos által elrendelt vizsgálatok elvégzését – ha az intézmény keretei között megoldható – gyógykezelését.
Mentálhigiénés ellátás
Az intézmény feladatkörében gondoskodik az itt lakó emberek mentálhigiénés ellátásáról.
Mentálhigiénés csoport feladata a gondozottak állapotának megfelelő képességfejlesztő, terápiás foglalkozások szervezése, illetve, a szabadidő eltöltésének szervezése. A szociális, mentálhigiénés szakemberek részt vesznek a gondozási, a fejlesztési tervek kidolgozásában.
Az intézmény az ellátottak mentálhigiénés ellátása körében egyéni- és csoportfoglalkozások keretében biztosítja:
– a személyre szabott bánásmódot;
– a konfliktushelyzetek kialakulásának megelőzése érdekében az egyéni, csoportos megbeszélést;
– a szabadidő kulturált eltöltésének feltételeit;
– a szükség szerinti pszichoterápiás foglalkozást,
– az ellátottak családi és társadalmi kapcsolatai fenntartásának feltételeit;
– a gondozási, az egyéni fejlesztési tervek megvalósítását;
– a hitélet gyakorlásának feltételeit,
– segíti, támogatja az intézményen belüli kis közösségek, társas kapcsolatok kialakulását és működését.
IRSZ: 4972
Település: Gacsály
Cím: Ady Endre u. 27.
Telefonszám:: +36 70 647 9258
Vezető: Nagy Tiborné
E-mail: gacsaly@maltai.hu