Intézményünk a Gondviselés Háza Fogyatékosok Otthona Csákánydoroszló Vas megyében, Csákánydoroszló község központjában található. Az otthonhoz hat épület tartozik. Központi épülete a XVI. századtól többször átépített volt Batthyány kastély, amely országosan kiemelt műemlék. A Fővárosi Tanács 1983-ban határozta el, hogy tartós bentlakásos intézménnyé alakítja az épületegyüttest. Az épületek felújítása, valamint egy új épület építése 1985-ben fejeződött be. Ez év nyarán fogadta az intézmény az első lakóit pszichiátriai betegek otthonaként. 1989-ben profilváltás történt, értelmi fogyatékos személyek ellátása lett a feladat. A Fővárosi Önkormányzat Értelmi Fogyatékosok Otthona 2012. december 31-ig működött. 2013. január 1-től az intézmény fenntartója a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság. Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 11. §. (3) bekezdés alapján intézményi integrációra került sor; 2016. november 01. naptól a korábban önállóan működő intézmény beolvadással a Vas Megyei Szakosított Otthon szervezetébe strukturálódott és telephelyeként működött 2021. június 30. napjáig. Az intézmény fenntartója 2021. július 1. napjától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület.
Intézményünk a szociális törvény szerinti személyes gondoskodást nyújtó tartós bentlakásos szociális ellátás keretében értelmi és halmozott fogyatékossággal élő személyek teljes körű ápolását, gondozását biztosítja. Engedélyezett férőhelyeink száma: 255 fő. Illetékességi, működési területünk: Magyarország közigazgatási területe.
Az intézményünk által nyújtott szolgáltatás célja az igénybevevő korának, egészségi állapotának, fogyatékosságának megfelelő teljes körű ellátás biztosítása. A lakók fizikai, mentális, pszichés állapotához, életkorához, ápolási, gondozási szükségleteihez és önellátási szintjéhez igazodó, differenciált ápolás, gondozás, foglalkoztatás nyújtása.
Intézményünk feladata, hogy az ellátás során tiszteletben tartsa a fogyatékossággal élő emberek jogait, különösen az élethez, az emberi méltósághoz, a testi épséghez, a testi és lelki egészséghez való jogot. Továbbá tegyünk meg mindent ellátottaink esélyegyenlőségének elismerése és elismertetése; életük kiteljesítésének segítése érdekében.
Az ellátás keretében az intézményünk biztosítja:
- a lakhatásról való gondoskodást, 24 órás felügyelet mellett,
- ápolási, gondozási feladatok ellátását,
- napi ötszöri étkeztetést,
- szükség szerint ruházattal és textíliával való ellátást,
- a külön jogszabályban meghatározott egészségügyi ellátást,
- mentálhigiénés ellátást,
- az ellátottak intézményen belüli fejlesztő foglalkoztatását,
- szocioterápiás foglalkoztatást,
- a hivatalos ügyekben való segítségnyújtást,
- a lakók ruházatának, textíliájának mosását, vasalását, javítását.
Legfőbb célkitűzésünk, hogy megadjunk lakóink számára mindazon segítséget és támogatást, mely lehetővé teszi képességeik legteljesebb kibontakoztatását, lehetőségeikhez mért legönállóbb életvitel kialakítását.
Minden hónapban előre tervezetten, sokszínű és változatos szabadidős programokat kínálunk lakóink számára.
Valljuk, a közösségi szabadidős programok nagymértékben hozzájárulnak lakóink pszichés állapotának javításához, szocializációs esélyeik növekedéséhez, mindennapi életüket tartalmasabbá teszik. A szabadidős programok alkalmával kialakuló csoportos helyzetekben a lakók megtanulnak egymásnak segíteni, egymásra odafigyelni, egymással együttműködni és a feladatokat közösen megoldani. Eközben fejlődik kommunikációs képességük, vitakultúrájuk, kompromisszumkötési készségük és még számos más az emberek közti eligazodást segítő tulajdonságuk. Mindezek mellett elismert szerepe van a szabadidőnek a kézügyesség, a mozgáskoordináció, az esztétikai érzék fejlesztésében, valamint a megszerzett ismeretek gyakorlati alkalmazása terén. A közösen átélt élmények javítják a csoportkohéziót, csökkentik a konfliktusokat.
Programjaink a következő témakörök szerint szerveződnek:
- Az intézmény falain kívül szervezett kulturális és szórakoztató programok
- Éves ünnepi programok
- Havonta születésnapok és névnapok megünneplése
- Hitélet gyakorlását támogató programok
- Közös kirándulások, túrák
- Kulturális és sporttalálkozók társintézményekkel
- Kulturális rendezvények meghívott külső résztvevőkkel
- Lakóink közösségi aktivitására építő kulturális és szórakoztató programok
- Sportprogramok
Az év valamennyi családi és nemzeti ünnepe alkalmával ünnepi műsorral készülünk. Havonta felköszöntjük az adott hónapban születés- és névnapjukat ünneplő lakóinkat. Az év során több alkalommal szervezünk tematikus hetet, melyek alkalmával a hét minden napján kulturális és szórakoztató programok egész sorát kínáljunk lakóink számára. A szabadidő szervezés keretében helyet kapnak a kirándulások, étterem- és cukrászdalátogatások, mozi- és színházlátogatások, intézményen belüli szórakoztató,- és kulturális programok.
A programok szervezésében és lebonyolításukban a szociális és terápiás részleg valamennyi munkatársa közreműködik. A közösen átélt élmények, a körülöttünk lévő világ együttes megismerése hozzájárul a kiegyensúlyozott, bizalommal telített lakó-segítő kapcsolat kialakításához és fenntartásához. Ezen programok jelentős része, mint integrációs lehetőségek rendkívül fontosak, valós élethelyzetek megélésére, az elsajátított ismeretek gyakorlatban történő alkalmazására adnak lehetőséget.
A hitélet gyakorlására kiemelt figyelmet fordítunk egyrészt a helyi szentmisék látogatásával, másrészt intézményen belül megtartott programjainkkal, pl. húsvéti áhítat, adventi gyertyagyújtás, megemlékezés elhunyt lakótársakról, temetőlátogatás, rendhagyó hittanórák.
Intézményünk önkénteseket fogad a következő tevékenységekben történő közreműködéshez:
IRSZ: 9919
Település: Csákánydoroszló
Cím: Fő u. 11.
Telefonszám:: 94/542-200
Vezető: Varga Annamária
E-mail: csakanydoroszlo@maltai.hu