A győri nappali ellátottak a Pannonhalmi Főapátság Arborétumában, a „Teremtett világ szépsége és védelme” tematikus hét keretében ismerkedhettek meg a madárgyűrűzés izgalmas világával. Az egyesület tagjai és fiatal önkéntesei segítségével testközelből figyelhettek meg énekesmadarakat – többek között vörösbegyet, barátposzátát, fekete rigót és csilpcsalpfüzikét. Az intézmények lakói megtanulták, hogyan segíti a madarak gyűrűzése a fajok védelmét és a vonulási útvonalak feltérképezését, emellett hasznos tudást szereztek a mesterséges odúk szerepéről és a madáretetés fontosságáról is. 



Iváncon eközben a fehér gólyák gyűrűzése zajlott az Őrségi Nemzeti Park szakembereinek vezetésével. A fogyatékkal élő fiatalok és időskorú ellátottak tanúi lehettek annak, hogyan helyeznek fel egyedi azonosítóval ellátott speciális gyűrűket a kis gólyák lábára. Ennek segítségével a madarak később egyedileg beazonosíthatóak lesznek.  

A madárgyűrűzés céljai többek között: 

  • a vándorlási útvonalak és szokások vizsgálata, 
  • az élettartam és a túlélési arányok meghatározása, 
  • a populáció követése, 
  • a szaporodási helyek és viselkedés megfigyelése és 
  • a veszélyeztetett fajok védelmének segítése. 

Az esemény különlegessége volt, hogy az ellátottak nemcsak megfigyelői, hanem résztvevői is lehettek a folyamatnak: óvatosan megsimogathatták a madarakat, majd végignézhették, hogyan kerülnek vissza biztonságban a fészkükbe. 

A program megvalósulásáért külön köszönetet érdemelnek a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársai és segítői, az Őrségi Nemzeti Park dolgozói, valamint Harsányi Krisztián tájegységvezető, akik lehetővé tették, hogy a természetvédelem világába ilyen közvetlen módon kapcsolódhassanak be a fiatalok.