A Kereszténydemokrata Intézet Alapítvány és a Szuverén Máltai Lovagrend valamint a Magyar Máltai Szeretetszolgálat részéről a pátyi Befogadás Háza – Időskorúak Otthona közös szervezésében immár harmadik alkalommal élvezhettek nagyköveti látogatást a pátyi máltai intézményben élő idősek.

Karima Kabbaj nagykövettel együtt részt vett a programon a Kereszténydemokrata Intézet Alapítvány igazgatója, Sofia Solemacher van der Vegt és irodavezetője, Geiger Anikó, Erőss Réka, a Máltai Lovagrend dámája, meghívott vendégként Marguerite de Feydeau és Soléne Tadié, és tiszteletét tette Ugron Imre, a Szuverén Máltai Lovagrend volt magyarországi nagykövete is.

Már jóval 10 óra előtt elkezdtek gyülekeztek az idősek, sokakat érdekelt a program, hamar megtelt a társalgó, miközben Hajdú Mónika bemutatta a vendégeknek az általa vezetett intézményt, amelyet harminc éve épített a Magyar Máltai Szeretetszolgálat ebben a gyönyörű természeti környezetben, Pátyon.  Körbevezette a vendégeket, megnézték az épület központi részén épült kápolnát és két lakószobát, mielőtt a társalgóba értek, ahol közben marokkói édes és sós sütemények és ezüst, míves teáskannák kerültek az asztalra.


A képre kattintva galéria nyílik, a fotókat Kovács Bence készítette.

 

Az egyik idős úr, Bangó Mihály köszöntötte mindannyiuk nevében a Marokkói Királyság nagykövetét, aki elmondta, milyen nagy örömmel érkezett közéjük, hogy bemutassa országát. Kilenc éve él Magyarországon, és felsorolta, milyen hasonlóságokat lát az országával: kötődnek a valláshoz, fontos nekik a család, a konyhaművészetben érdekes kapocs, hogy ők is sok paprikát haszálnak, van termálvizük és sok fürdőjük – tudhatta meg többek között a figyelmes hallgatóság. Mesélt a világ egyik legrégebb óta fennálló királyságáról, a lakók pedig örültek, hogy kinyílik a világ és beköszön hozzájuk egy távoli kultúra, számos kérdést tettek fel a lakosságról, a városokról, a szokásokról. Az egyik idős hölgy járt régebben az észak-afrikai országban, elmesélte élményeit, hogy milyen csodálatos városokat látott és milyen kedves emberekkel találkozott. A népi kultúráról is hangzott el kérdés, a kézművességről és megtudhatták, hogy  a szőnyegszövés ugyan még mindig megmaradt egyes régiókban, de a kínai árukkal nekik is nehéz vetélkedni.

Személyes kérdések is elhangzottak, a Karima Kabbaj szívesen mesélt, végül pedig meghívta az időseket egy kis marokkói ételkóstolóra. Szép és finom süteményeket készítettek, volt édes és sós bőségesen, mézes, pisztáciás, marcipános, halas, húsos, sajtos, nagy örömmel kóstolgatott mindenki. A legnagyobb sikert a tea aratta, amikor a nagykövet végtelenül kedves munkatársa magasról töltötte ki elegáns mozdulattal a poharakba. Nagy szeretettel osztogatta az időseknek, és a végén meg is jegyezte, mennyire elvarázsolta a hely: élete legszebb napja volt, csodálatos az a munka, amit az intézmény dolgozói végeznek – mondta. Az ajándékok – baseball sapkák, pólók, brossúrák – is nagy sikert arattak, emléket is vihettek magukkal a jól sikerült délelőttről az idős lakók.

A program ötlete akkor született, amikor az intézményvezető, Hajdú Mónika egy máltai dámával, Szabadhegÿ Judittal önkénteskedett együtt az ukrajnai háború kitörése után a menekültek fogadásánál a Keleti pályaudvaron, aztán a BOK csarnokban. A Lovagrend és a Szeretetszolgálat munkáját szerették volna közel hozni egymáshoz, így született meg az álom, hogy a Kereszténydemokrata Intézet Alapítvány együttműködésével női nagyköveteket hívjanak meg az intézménybe, hogy bemutassák országaikat. Libanonnal kezdték, utána jött Norvégia, most pedig Marokkóra került sor, és júniusra Japán nagykövetét várják.