Tizenhárom év szünet után idén újra megrendezték a Magyar Filmszemlét, melyen a korábbinál nagyobb figyelmet kaptak a témájukat társadalmi és vallási érzékenységgel megközelítő alkotások. A 44. szemlén először bírálta a filmeket ilyen szempontok alapján ökumenikus zsűri. A nemzetközi filmfesztiválokon már természetesnek számít, hogy különböző egyházak, társadalmi, civil és jótékonysági szervezetek képviselői alkotják az ökumenikusnak nevezett zsűrit. A filmes szakemberekből álló hagyományos zsűri mellett az ökumenikus bírálóbizottság nem csupán filmes szakmai szempontok szerint vizsgálja az alkotásokat, hanem az alapján is, hogy az adott film hogyan mutatja be a társadalmi kérdéseket.

Az ökumenikus zsűriben helyet kapott a Magyar Máltai Szeretetszolgálat is, munkatársa, a szervezet vállalati kapcsolatainak vezetője, Hajnal Ágnes képviseletében. A bírálók két díjat ítéltek oda: az általuk legjobbnak tartott film díját a Lefkovicsék gyászolnak (r: Breier Ádám) című nagyjátékfilm kapta, az ökumenikus zsűri külön díját pedig annak az alkotásnak adták, amelyik véleményük szerint a legérzékenyebben mutat be egy magyarországi társadalmi problémát. Ez a 44. Magyar Filmszemle versenyprogramjában a Nyersanyag (r. Boross Martin) című nagyjátékfilm volt.

A versenyprogramban rövid dokumentumfilm kategóriában indult A látogató, a Dunatáj Alapítvány filmje Balog Gábor rendezésében. A film Hegyi Margit életét mutatja be. „Jó napot kívánok, Anya, én vagyok!” – szól bele a telefonba egy börtönben fogva tartott rab, mire Hegyi Margit kedves hangon úgy válaszol: „Szervusz kisfiam!” Az idős asszony a Máltai Szeretetszolgálat egyik első önkéntese és évtizedeken át a szervezet börtönmissziós szolgálatának kulcsembere volt, és még a 90. életévén túl is tartja a kapcsolatot néhány elítélttel, akit családtagnak, barátnak tekint. Ő a főszereplője Balog Gábor A látogató című dokumentumfilmjének, mely már online is elérhető a Dunatáj csatornáján ide kattintva.

Hegyi Margit életének második felében járt már, amikor 1990-ban egy ismerőse unszolására ellátogatott a Zugligeti plébániára, hogy meghallgassa Kozma Imre atya egyik szentmiséjét. Sorsfordító volt számára ez a pillanat, ahogy a filmben fogalmazott: „Kozma Imre atya megnyitott egy utat a szerető Istenhez, aki mindig velem van és vár rám. Megváltoztam. Újjászülettem”. Ezt követően csatlakozott a Máltai Szeretetszolgálat alakuló börtönmissziójához, és egy időben volt, hogy egyszerre hét börtönt is látogatott. „Milyen érzés egy gyilkost megölelni?” – hangzik el a filmben, mire Hegyi Margit csak annyit mond: „Jézus is megbocsát és irgalmas. Az irgalomnak nem sok köze van az igazsághoz.”