A Jelenlét díjat a Máltai Szimfónia évnyitó nagykoncertjén adták át. A zenei esélyteremtő programban mintegy ezer gyermek tanul, közülük a legügyesebbek léptek fel az Uránia színpadán.

Az ünnepségen Vecsei Miklós felzárkózásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke a múlt évben elhunyt Kozma Imre atya emlékét idézve elmondta, hogy a karitatív szervezet alapító elnökének tanításaiból formálódott a Jelenlét program, amely a magyar kormány által 2019-ben indított Felzárkózó települések programot megalapozta. „Bár az elmúlt évtizedekben a hivatalos szociálpolitikai nyelvezet a szeretet szót száműzte a szakmai szótárból, mi pontosan tudjuk, hogy a bajba jutott embernek mindenekelőtt arra van szüksége, hogy szeressék, hogy elfogadják, hogy valaki jelen legyen az életében” – hangsúlyozta Vecsei Miklós.

Az Európai Unió támogatásával folytatódó Felzárkózó települések program eredményeit méltatva Zupkó Gábor, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője arról beszélt, hogy ez a program valódi esélyt teremt a legszegényebb településen élő gyerekek számára. A felzárkózásért végzett munka sokszor kreatív megoldásokat kíván; példaként említette erre a telemedicina program indulását, amelynek során a felzárkózó településen tartózkodó betegeket a nagyvárosi kórházakban rendelő orvosok látják el digitális kapcsolat segítségével. Ezt a megoldást az Európai Uniós fejlesztések versenyében 2024-ben a kategória legjobbjának ítélték, és Regiostars díjjal tüntették ki.

A felzárkózó településekért végzett segítő munka elismerésért alapított Jelenlét díjat 2025-ben a következők kapták:

  • Soltész Mihály, a rohodi Jelenlét Pont szakmunkatársa és a Mozgó Játszótér csapattagja, a rohodi futballcsapat edzője
  • Horváthné Tenyei-Tóth Erzsébet Ágnes, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Modellprogramok pénztárosa
  • Stankovics Erika, a Felzárkózó települések program Zala vármegyei koordinátora
  • Velkey-Kozár Beáta és Velkey Róbert, az arlói Jelenlét Pont vezetői
  • Hámori Máté karmester és a Danubia Zenekar
  • Romano Glaszo zenekar

Az ország különböző részeiről érkező tehetséges fiatal zenészek, énekesek és táncosok a teltházas díszteremben három különböző formációban – Máltai Szimfónia Országos Nagyzenekar, Máltai Szimfodrom és Máltai Szimfónia All Stars Gipsy Band – szólaltattak meg hazai és nemzetközi műveket, feldolgozásokat. A három zenei blokkból álló koncerten az autentikus cigány népdaloktól a jazz számokon keresztül a komolyzenei művekig egyaránt megmutathatták tudásukat a szimfóniás növendékek, akikkel vendégfellépőként színpadra állt Oláh Gergő énekes is.

 

A képre kattintva megtekintheti galériánkat:

Fotók: Majoros Árpád Csaba