A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Iskola Alapítvány (MMSzIA) 2001-ben azzal a céllal jött létre, hogy a máltai szemléletmódhoz igazodva különös figyelmet fordítson a gyerekekre, személyre szabott segítséget nyújtson nekik, és komplex nevelési-oktatási módszerekkel járuljon hozzá a legnehezebb szociokulturális háttérrel rendelkező tanulók sikeres óvodai-iskolai pályafutásához, boldogabb gyermekkorához. Az Alapítványnak mint fenntartónak egyik kiemelt célja a különböző ártalmak, többek között az iskolai bántalmazás elleni prevenció is, például interaktív tematikus foglalkozások, szakértők bevonása, a téma rendszeres feldolgozása és a gyerekekkel való rendszeres személyes beszélgetés révén.
Az Alapítvány kuratóriuma ezért – és a néhány Máltai iskolában a gyerekek részéről tapasztalt élénk érdeklődésre reagálva – alkotópályázatot hirdetett a felső tagozatosok és a középiskolások körében. Arra hívták a tanulókat, hogy tetszőleges technikával készült plakátokon fejezzék ki gondolataikat arról, mi a különbség segítségkérés és árulkodás között, mit tehetnek bántalmazás megtapasztalása esetén, vagy annak megelőzése érdekében.
A beérkezett alkotásokat négytagú zsűri bírálta el: dr. Gyurkó Szilvia, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány alapítója, Puskás Balázs, az MMSZIA kuratóriumának tagja, a Váci Egyházmegyei Katolikus Iskolák főhatósága főigazgatója, dr. Fazekas Rita mediátor és Zámbori Soma színművész. A legmagasabb pontszámot elért, valamint a díjazott plakátokból kiállítás készült, amelyet január 17-én nyitottak meg a Máltai Szeretetszolgálat Országos Központjának nagyelőadójában.
A megnyitón Thaisz Miklós, az MMSzIA kuratóriumi elnöke megköszönte a gyerekek és a velük foglalkozó pedagógusok, valamint a zsűri munkáját, hozzátéve: az Alapítvány kiemelt célja a bántalmazás megelőzése, és a pályázatra nem elsősorban versenyként tekint, hanem kiváló alkalomként, mely során ebben a formában is közös beszélgetésre hívhatták a gyerekeket a témában. Ez azért fontos, mert a bántalmazás mindig az egész közösség ügye.
A köszöntőt követően megindító műsort adott elő a tarnabodi Csillagfény Gyermekkórus Lakatos György, a Romano Glaszo együttes zenésze vezetésével, aki a Felzárkózó települések program keretében működő Máltai Szimfónia révén több hátrányos helyzetű kistelepülés gyermekeivel is foglalkozik. A műsor után a szakmai zsűri rövid értékelése következett: Gyurkó Szilvia kitért arra, hogy a plakátok milyen nagy erővel mutatnak rá arra, hogy a megelőzés első eszköze az, ha szeretetet viszünk a közösségeinkbe. Puskás Balázs felnőttes alkotásnak nevezte a beérkezett pályaműveket, és újra megerősítette: "Senkinek nincsen joga bántani benneteket". Zámbori Soma színművész távollévő felesége, dr. Fazekas Rita mediátor nevében is azt emelte ki, hogy milyen fontos beszélgetéseket indítottak el az értékelt pályaművek, és hogy ez minden egyes alkotásnak kiemelkedő értéke.
Ezt követően a kiállított, illetve a dobogós helyezést elért művek alkotói vették át jól megérdemelt díjaikat. A segítségkérés nem árulkodás című plakátkiállítás győztesei:
1. hely: Beri Szintia – MMSz Balázs János Általános Iskola és Óvoda (Nyírpilis)
2. hely: Fuchs Szebasztián – MMSz Devecseri Szakképző Iskola (Devecser)
3. hely: A MMSz Galló József Általános Iskola 8. osztálya (Gyulaj)
A kiállításon megtekinthető további plakátok alkotói: Fleisz Viktória, Hölczer Roland, Orsós Dorka, Lakatos Gina, Lakatos Leila, Simon Krisztina, Túró Debóra.
A díjak átadása után Botos Dominik és zenekara lépett fel. Az együttes több tagja korábban szintén Máltai iskolában tanult, illetve valamennyien a Máltai Szimfónia program keretében sajátították el hangszertudásuk alapjait.
A plakátkiállítás a későbbiekben az összes, az MMSzIA által fenntartott intézményben látható lesz.
A képre kattintva galéria nyílik a kiállításmegnyitón készült fotókból, melyeket Kovács Bence készített.