A november 12-i szociális munka napja alkalmából a Magyar Máltai Szeretetszolgálat 2018 óta minden évben átadja az Ambrózia-díjat. A kitüntetéssel a Szeretetszolgálat a szervezeten belül a szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi, egészségügyi, valamint karitatív területen végzett kiemelkedő munkát ismeri el: a kitüntetést olyan munkatársaknak és önkénteseknek ítélik oda, akik áldozatkész munkájukkal az egész máltai közösség számára példaképek lehetnek. Az átadó ünnepséget idén kivételesen decemberben rendezték meg a Szeretetszolgálat Bem rakparti központjában. Az eseményen a huszonkét díjazotton kívül megjelentek a Máltai Szeretetszolgálat vezetői, régóivezetői és regionális ügyvezetői is. Kozma Imre atya emlékére megindító kisfilmet vetítettek az Ambrózia-díj átadó eseményén. Az ünneplő máltai közösség csendes emlékezéssel tisztelgett a szervezet alapító elnökének életútja előtt.
Győri-Dani Lajos, a Máltai Szeretetszolgálat ügyvezető alelnöke köszöntőjében megemlékezett a díj névadójáról, a Szent Erzsébetről Nevezett Betegápoló Rend volt tartományfőnökéről, Ambrózia nővérről. Kiemelte: Ambrózia nővér és Kozma Imre atya összefogása és bátor cselekvése nélkül nem jöhetett volna létre és nem működhetne ma a Máltai Szeretetszolgálat országos központja, benne az a sokrétű szociális feladatellátás, ami ma megvalósul. Ambrózia nővér, aki az egész életét a szociális-egészségügyi gondoskodás tevékenységével töltötte, mindannyiunk előtt példa volt elszántságban – emelte ki az ügyvezető alelnök. Kozma Imre atyára emlékezve hozzátette: „Imre atya azt vallotta, hogy az a természetes, hogy gondoskodunk a másik emberről. Természetes az a szeretet, amit adunk, amit kötelességünk adni a másik embernek, és természetes, hogy ebben Jézus Krisztus a példaképünk, az általa mutatott értékek határozzák meg a mi életünket. Ezért szerinte ezeket az értékeket nem kell lépten-nyomon kiemelni. De azt is tudta, hogy egy közösség számára fontos, hogy felmutassuk azt, amit követendőnek, értékesnek – amit máltainak gondolunk.” Az adventi időszak kapcsán arra emlékeztetett: Jézus születésével olyan Isten képét kaptunk ajándékba, akinek nem a hatalom vagy a pénz az értékmérője, hanem a gyengesége az erőssége. A gondolatot a szociális munkára vonatkoztatva elmondta: ennek a munkának az eredménye sokszor nem mérhető, egy mosoly, egy érintés, egy gesztus valódi értéke csak érezhető. „A másokról gondoskodó emberek munkájának értéke nem pénzbeli vagy hatalmi kérdés, mégis a legnagyobb ajándék, ami adható a többi embernek” – fogalmazott.
A 2024-es Ambrózia-díjakat Vecsei Miklós, a Szeretetszolgálat alelnöke és Győri-Dani Lajos ügyvezető alelnök adta át a huszonkét kitüntetettnek.
Vecsei Miklós alelnök a díjak átadása után megköszönte a díjazottak szolgálatát, és azt a gondolatot osztotta meg a közösséggel, hogy mindenki egy másik emberen keresztül találkozik Istennel. Arra hívta az ünneplő közösséget, hogy adventben, karácsonyra készülve gondolják végig, fogalmazzák meg magukban, milyen személyek, találkozások segítették őket abban, hogy a másik emberért végzett szolgálat örömét felismerjék. „Hihetetlen ajándék, kegyelem az, hogy ez a munkánk. Hogy a mi missziónk, szolgálatunk minden ereményének ennyire lehet örülni.”
Ezt követően a Danubia Zenekar brácsaegyüttese adott koncertet a díjazottak köszöntésére. Az meglepetés hangversenyt követően közös imával zárult az ünnepség, melyet állófogadás követett.
A DÍJAZOTTAK:
2024-ben a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Ambrózia-díját kapja szakmai munkakörben dolgozó munkatársként:
Hegedűs Anna Mária
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Belvárosi Hajléktalan Centrum Terézvárosi Nappali Melegedőjének szociális munkatársa
Hegedűs Anna Mária Budapesten született, szociális munkásként végzett. Az orvosi krízisszolgálattól az átmeneti szállóig többféle szociális intézményben dolgozott pályája során. 2019 márciusa óta a Máltai Szeretetszolgálat Belvárosi Hajléktalan Centrum Terézvárosi Nappali Melegedőjének munkatársa, idén őszi nyugdíjazását követően is kollégaként segíti az intézményt. A hozzá fordulókat türelmes segítőkészséggel fogadja, a szakmáját és az ellátórendszert átfogóan ismeri. Minden kérést komolyan vesz, akár szálláson való elhelyezésről, akár a legkisebb egyéni cél kitűzéséről van szó. Mindenkihez úgy szól, hogy az illető értve és szeretve érezze magát. Hegedűs Anna Mária elfogadó légkört teremt, amelyben a segítségre szorulók az életvezetési gondjaikat is megoszthatják vele: együttérez azzal, aki bajban van, és teljes erőbedobással segít neki. Kétgyermekes édesanya, nemsokára második unokája is megszületik. Nagyon szeret táncolni.
Hrinkó Gergely
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat sátoraljaújhelyi Gondviselés Háza Hajléktalanok Nappali Melegedőjének szociális munkatársa
Hrinkó Gergely Rudabányácskán nőtt fel, a sátoraljaújhelyi Kossuth Lajos Gimnáziumban érettségizett. Pályáját a Máltai Szeretetszolgálat sátoraljaújhelyi hajléktalanellátó intézményében kezdte 2006-ban. Számos innovatív program kidolgozásában vett és vesz részt, realista látásmódja mindig egyensúlyt visz a tervezésbe. Egyéni humorával gyorsan megtalálja a közös hangot az ellátottakkal, ezzel jól motiválja a hajléktalan embereket. 2009-ben önkéntes alapon indult el a máltai utcai szolgálat a Sátoraljaújhely-Sárospatak közigazgatási területen. Hrinkó Gergely fáradságot nem kímélve, munkaidő után, saját autóval vezette a teajáratot, látogatta és segítette a külterületen élőket. Az ő odaadásának is köszönhető, hogy az utcai gondozószolgálat 2012-ben működési engedélyt kapott. Egy fiú, a tízéves Koppány szerető édesapja. Állhatatos, megbízható, lojális ember, aki tizennyolc éve a rászorulókat szolgálja.
Kökény Irén
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat veszprémi Befogadás Háza szociális munkatársa
Kökény Irén Cibakházán született, szociális munkásként végzett a pécsi egyetemen. Több mint tizenhat éve a veszprémi Befogadás Háza munkatársa. Mély együttérzésével és odafigyelésével a legfontosabb támogatást adja a hajléktalan embereknek és kollégáinak egyaránt. Képes elérni, hogy a krízisben lévő mégis kitartson a nehézségei közepette, visszanyerje önbizalmát és újra legyen jövőképe. Kökény Irén 2018 óta koordinálja a közfoglalkoztatási mintaprogramot. Különös gondossággal szervezi a résztvevők mindennapi munkáját, fejlődési lehetőséget nyújt nekik azzal, hogy figyelembe veszi egyéni képességeiket, és a mentális és érzelmi megerősítésre is időt szán. Segítségével olyan hajléktalan emberek is képesek voltak megerősödni és talpra állni, akik évtizedekig küzdöttek elszigeteltséggel és kilátástalansággal. Kökény Irén embersége és szeretete szó szerint gyógyító.
Kőszeginé Bujnóczki Szabina
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat siófoki Gondviselés Háza Idősek Otthonának terápiás munkatársa
Kőszeginé Bujnóczki Szabina gazdasági informatikus végzettséggel a tarsolyában kezdte pályáját. Ám 2003-ban irányt váltott: a rászorulók segítése felé vitt az útja. Gyógypedagógiai asszisztensnek, ifjúságvédelmi ügyintézőnek tanult, 2007-ben szociálpedagógusként diplomázott. Ugyanebben az évben Balatonvilágosra költözött, családot alapított, két kisfia született. 2017-ben lett a Máltai Szeretetszolgálat siófoki idősek otthona mentálhigiénés munkatársa. Lendületes és derűs, kifogyhatatlan az ötletekből és az azok megvalósításához kellő energiából is. Nemcsak az időseknél, de a fogyatékos napköziben is feladatokat vállal. Mindenhová jókedvet visz, személye óriási motiváció az időseknek, foglalkozásai mindig „teltházasak”. Gyermekeit is az idősek tiszteletére, szeretetére neveli: Bence és Noel ünnepekkor versekkel, dalokkal készülnek az otthon lakói számára. Kőszeginé Bujnóczki Szabina a lakókkal és a munkatársakkal is hozzátartozóiként törődik.
Leveli Aliz
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Iskola Alapítványának oktatásszervezője, szakképzési referense
Leveli Aliz a nagykanizsai piarista gimnáziumban érettségizett és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen diplomázott. 2016 óta a Máltai Szeretetszolgálat Iskola Alapítványának munkatársa. Kulcsszerepe van a máltai iskolákba és óvodákba járó gyerekek jóllétében, az intézmények zavartalan működésében. Leveli Aliz odaadó szervezőmunkája révén vehetnek részt tehetségkutatón, járhatnak kirándulni, síelni a máltai diákok. Ő koordinálja a Szülő-Suli programot, amely az iskola-szülő és a szülő-gyermek közti minőségi kapcsolódást segíti. Aliz mindig a jót nézi, a jót keresi az emberekben és a helyzetekben, megértő és együttműködő. Kivételes érzékenységgel veszi észre a nehézségeket, a feladatokat nem engedi el, amíg el nem végezte azokat. Az intézmények vezetőivel és munkatársaival is közvetlen kapcsolatban van. Aliz türelme, alázata és kedvessége nélkül egy máltai iskola és óvoda sem lenne olyan jó a gyerekeknek, mint most.
Malasics Lászlóné
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat ivánci Gondviselés Háza Fogyatékosok és Időskorúak Otthonának szociális munkatársa
Malasics Lászlóné Ildikó Körmenden született, közgazdasági szakirányon végzett. 1994-ben érkezett könyvelő-pénztáros munkakörbe az ivánci fogyatékosotthonba, amely 2021 óta a Máltai Szeretetszolgálat fenntartásában, Gondviselés Háza néven működik. Malasics Lászlóné pályája során szociális asszisztensi, majd szociális gondozói és szervezői végzettséget is szerzett. Sokáig az intézményben élők pénzügyeiért felelt, 2013-tól gondozóként dolgozik az otthonban. Szavajárása az, hogy: „Megoldjuk.” Profi szakmaiságához mindig támogató, előzékeny, bátorító hozzáállás társul. Malasics Lászlóné széles látókörű és együttérző, hiteles és alázatos ember. Harminc éve dolgozik hivatásszeretettel a fogyatékossággal élők és idősek esélyegyenlőségéért, integrációjáért. Kétgyermekes édesanya, aki szeret sütni-főzni, specialitása a hólabda süti és a finom házi rétes, amellyel gyakran megörvendezteti az ivánci otthon közösségét.
Pap Roland
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Modellprogramok településcsoport-koordinátora
Pap Roland 1995-ben született Budapesten. Jogi területen kezdte pályáját, 2022 májusában pedig a Máltai Szeretetszolgálat munkatársa lett a Felzárkózó települések program településcsoport-koordinátoraként. Számos erőssége közül kiemelkedik az önfejlesztés és a kezdeményezés: Pap Roland minden eszközt és alkalmat megragad, hogy a lehető leghatékonyabb együttműködést teremtse meg, a rászorulóknak pedig a lehető legjobb segítséget nyújtsa – mert a lehető legjobbnál nem éri be kevesebbel. 2023-ban főszervezője volt a karácsonyi Csillagszóró kampánynak, melynek keretében több mint 1700 felzárkózó településen élő rászoruló gyermek kapott személyes ajándékot. Az akció révén több új partnerre lelt a Máltai Szeretetszolgálat, ez a következő évek együttműködéseit is meghatározza. Pap Roland elhivatottsága és tettrekészsége példaértékű, így fontos szerepe van az új kollégák betanításában is.
Tóth Lászlóné
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat csákánydoroszlói Gondviselés Háza Fogyatékosok Otthonának vezető ápolója
Tóth Lászlóné Andrea 1985-ben három műszakos ápolóként kezdett az ivánci fogyatékosotthon férfi lakókat ellátó részlegén. Később osztályvezetői megbízást kapott, 1991-ben a szomszédos csákánydoroszlói otthonban lett ápoló, majd vezető ápoló. 2008-ban diplomás ápolóként végzett. A Szeretetszolgálat 2021-ben vette át az intézményt, amely Gondviselés Háza Fogyatékosok Otthona Csákánydoroszló néven működik. Tóth Lászlónénak döntő szerepe van az ellátottak testi-lelki egészségének megőrzésében, ápolásában és fejlesztésében, akár közvetlenül gondoskodik róluk, akár a kollégák munkáját irányítja. Nyitott és elfogadó személyiség. Sok időt és figyelmet fordít a hozzá fordulók önbizalmának erősítésére, a derűlátás, a kitartás támogatására. Tóth Lászlóné kiváló felkészültségű szakember és bátorító jelenség. Sokat vállalva, felelősségteljesen és pontosan, ugyanakkor gyorsan dolgozik. A lakók és a munkatársak, mondhatni, rajongásig szeretik.
Tóth Máté
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Modellprogramok Szerhasználat visszaszorítása-témavezetője
Tóth Máté Zirc szülötte, alma materei a győri bencés gimnázium, az ELTE és a Semmelweis Egyetem. Szociális munkás és családterápiás szakember, fő területe a drogprevenció. 2020-ban a Máltai Szeretetszolgálathoz, a FeTe programba is erre a szakterületre érkezett. Mindeddig a FeTe több száz munkatársát képezte a szerhasználat visszaszorításával kapcsolatos ismeretekre. Lakossági fórumokat, hozzátartozói csoportokat indított. Felkészült csapatot épített, akikkel kidolgozták a telepi drogprevenciós módszertant: ennek egy fontos eleme, hogy a helyi viszonyokhoz igazodva, helyben nyújtanak széleskörű alacsonyküszöbű ellátást. Tóth Máté irányításával létrejött a „drogtérkép”, a beavatkozási protokoll és az iskolai prevenciós tematika is. Munkájának köszönhetően a telepeken mára egyre több szerhasználó kér segítséget. Tóth Máté talán az egyetlen olyan szakember az országban, aki ilyen nagy település- és lélekszámmal dolgozva küzd a szerhasználat és hatásai ellen.
2024-ben a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Ambrózia-díját kapja NEM szakmai munkakörben dolgozó munkatársként:
Nagy Károly Antal
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Családok Háza Integrált Intézmény és a Csilla Háza Páty Integrált Intézmény gépjárművezetője
Nagy Károly Antal Herenden született, a Kossuth Lajos Katonai Főiskolán és az ELTÉ-n végzett. 1982-2011 között a Magyar Honvédség munkatársa volt, majd egy zsámbéki iskola üzemeltetés-vezetője lett. 2020-ban lett a Máltai Szeretetszolgálat pátyi integrált intézményének munkatársa, kezdetben ebédszállítóként, majd a támogató szolgálat sofőrjeként. Nagy Károly Antal a tettek embere, sziklaszilárd jelenlétére mindenki bátran hagyatkozhat. A legkisebbekre is odafigyel: így például az ebéd kiszállításakor nem csak az idősek várják nagy örömmel, hanem a kutyák is, akiknek jutalomfalatot visz a zsebében. Munkáját sosem csak teljesíti, hanem mindig új tartalommal gazdagítja. Az ellátottakat nem csak fuvarozza, hanem részt is vesz velük mindenben, legyen szó a SPAR Maratonról vagy egy kirándulásról. A zsámbéki Rakétabázis Napra rendszeresen meghívja az otthon lakóit. Nagy Károly Antal szolgálata nem más, mint jókedvű gondoskodás.
Para Ibolya
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat közép-magyarországi régióközpontjának könyvelője, gazdasági ügyintézője
Para Ibolya szülőföldje Erdély. Marosvásárhelyi lány, tanulmányait Vajdahunyadon végezte. Tizenöt éve, 2009-ben csatlakozott gazdasági ügyintézőként a Máltai Szeretetszolgálat Közép-magyarországi Régiójának gazdasági csapatához, majd néhány éves kitérőt tett az Országos Központba, aztán visszatért a KMR-hez. Munkavégzése és személye biztos hátország, melyre több szakterület munkatársai is biztonsággal hagyatkozhatnak. Könyvelőként, pénzügyi ügyintézőként és önkéntesként is minden feladatot kivételes gondossággal végez, legyen szó útiköltség-elszámolásról, bérek utalásáról, áfás számlákról vagy adománygyűjtésről. Amilyen megingathatatlan precizitással, olyan derűs mosollyal dolgozik: kollégái szerint ő nemcsak színfoltja, hanem egyenesen békességfoltja a közösségnek. Szabadidejében önkéntes programokba kapcsolódik be, szeret főzni és három gyermekével időt tölteni.
Somogyvári Fanni
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat közép-magyarországi régióközpontja Önkéntesség és Lelkiség Munkacsoportjának vezetője
Somogyvári Fannit már fiatalkorában az a szemlélet vezette, hogy a másik ember gondja az övé is. Gimnazistaként egy függőséggel küzdő osztálytársa támasza volt. A gyermekeivel otthon töltött évek után angoltanárként és cukrászként dolgozott, ifjúsági hittant tartott egy káposztásmegyeri plébánián. 2019-ben érkezett a Máltai Szeretetszolgálathoz. Megszervezte a monori Tabán-telepre rendszeresen járó önkéntes csapatot. Lendülete, nyitott és törődő személyisége a fiatalokra, a munkatársakra és a rászoruló emberekre is bátorítóan hat. Igazi motorja minden régiós és a legtöbb országos önkéntesprogramnak a csoportok akcióitól a céges önkéntességen át a menekültellátásig. A szolgálatot, ha csak lehet, férjével, Somogyvári Zoltánnal együtt végzik, egységük példamutató és megindító. Somogyvári Fanni biztos és hiteles pont, őszintén fordul önmaga és mások felé. Szolgálata mély személyes hitben gyökerezik, és mindenkit cselekvő reményre ösztönöz.
2024-ben a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Ambrózia-díját kapja önkéntesként:
Hidegh László
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Tatai Önkéntes Csoportjának önkéntese
Szeretetteljes személyisége, jellegzetes orgánuma, kiemelkedő logisztikai érzéke van, és nem a Mikulás, ki az? Hidegh Lászlóra, a Máltai Szeretetszolgálat Tatai Csoportjának önkéntesére és a Közép-dunántúli Régió raktárvezetőjére gondoltunk. Hidegh László 2019 óta munkatársa, 2022 óta rendes önkéntestagja a Szeretetszolgálatnak. Az elmúlt években a közösség motorja lett, egyedi humora, derűs életfelfogása és félreismerhetetlen hangja önmagában lendületet ad a jelenlévőknek. Nem riad vissza kihívásoktól, akár a leglehetetlenebb időpontokban jelentkező küldetésektől. Mindenben lehet rá számítani saját szakterületétől kezdve a karitatív munkán át a menekültek ellátásáig, legyen szó a határ innenső vagy túlsó oldaláról. Szeretetből és szolgálatból is a legtöbbre törekszik. Kitartása, alázata és az átlagos emberi erőt meghaladó teljesítőképessége példát és bátorítást jelent mindenkinek.
Kékesi Györgyné
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egri Önkéntes Csoportjának vezetője
Aki segít, felkarol. A karolásban benne van az emelés, a megtartás és a kísérés gesztusa is. Kékesi Györgyné tanári pályáján a diákokat, önkéntesként pedig a rászoruló embereket is valóban felkarolva segítette és segíti. Alapítótagja, huszonöt éve vezetője az egri máltai csoportnak. Törődő, érzékeny és határozott jellem. Munkabírása kiemelkedő. 2022-ben az általa vezetett egri csoport Eger Csillaga díjat nyert. Pedagógiai munkásságát Pro Agria-díjjal, társadalmi szolgálatát 2020-ban Az év önkéntese címmel ismerték el. Kékesi Györgyné vallja, hogy adományosztásra és -átvételre nincs rossz időpont, telefonhívás után kerékpárra pattan, s máris indul. Ha valaki tartóztatná, annyit mond: „megyek, mert nekik most jó”. Pakol, szállít, szervez, középiskolásokat fogad, tájékoztató előadásokat tart. Kedvessége sosem vész el a bokros teendők között. Sok időt szán a csoport lelki életére, a szolgálat fő erőforrásának a közös imát tartja.
Molnár Péterné
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Szarvasi Önkéntes Csoportjának vezetője
Molnár Péterné Marikát az egykori ovisai minden bizonnyal ujjongva emlegetik, hiszen aktív éveiben óvónőként dolgozott. Melegszívű kedvessége egyaránt bátorítást ad a rajzversenyen induló gyerekeknek, az adományruhák között szégyenlősen válogató rászorulónak, vagy a helyét kereső kamasz önkéntesnek. Molnár Péterné több mint harminc éve tagja, négy éve vezetője a szarvasi máltai önkéntescsoportnak. Lélekteli tenni akarásával, őszinte figyelmével jó érzést kelt, ami az elesettek számára megkönnyíti a segítség elfogadását. Ez néha nagyobb ajándék, mint a tárgyi adomány. Szervezőkészsége rendkívüli, vezetőként is igazi csapattagként tevékenykedik. Nyitottsága az újdonságokra frissességet hoz, így fiatalok is szívesen csatlakoznak a csoport programjaihoz. Kiegyensúlyozott, örömöt sugárzó ember, akinek megnyugtató érzés a közelében lenni.
Resál János Ferencné
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Pécsi Önkéntes Csoportjának önkéntese
Resál János Ferencné Mariann Pécsett született, vegyipari iskolát végzett, majd pályát váltott: 2008-ban gyógypedagógus lett, később szomatopedagógiából és szociális munkából is diplomázott. A Máltai közösséghez 2006-ban csatlakozott a Csilla Gondviselés Háza lakásotthon, majd a fogyatékos napközi munkatársaként. Munkáját az odafordulás és a tettrekészség hatja át. A 2013-as dunai árvíz idején önkéntesként irányította a logisztikai teendőket. Kreatív szervező és jó helyzetfelismerő, kivételes érzéke van a gyors megoldáskereséshez. 2023-ban megbízást kapott a régió logisztikai feladatainak vezetésére. Oroszlánrészt vállal a pécsi csoport munkájában, főként a vészhelyzetekben: a migrációs válsággal, a Covid-járvánnyal, az ukrán menekültek ellátásával kapcsolatos teendőkben. Férjével nevelőszülőként két lányt nevelnek. Resál János Ferencné mindig a legtöbbet adja az idejéből, a figyelméből és az erejéből. Tudását és szeretetét jó szívvel osztja meg.
Szabó Istvánné
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Nagykanizsai Önkéntes Csoportjának önkéntese
Szabó Istvánné Babi néni aktív éveiben dadusként dolgozott. Férjével két gyermekük született, s velük együtt nevelték szeretetben Babi néni korán elhunyt testvérének három gyermekét, akiket befogadtak. Babi néni a Máltai Szeretetszolgálat Nagykanizsai Csoportjának megalakulása óta tagja. Mély hittel, ragaszkodó jószívűséggel szolgálja embertársait, akár adományosztásról, étkeztetésről, klubdélutánról van szó. A hozzá fordulókat a szíve nyitvatartási idejében, vagyis éjjel-nappal fogadja. Egyszer kétnapos versmondó versenyre jöttek diákok Kanizsára, akiket a máltai csoport szállásolt el. A gyerekek és a tanáruk este meccset szerettek volna nézni, megkérdezték, melyik vendéglátóipari egységben találnak ehhez tévét. Babi néni nem hagyta, hogy drága étterembe menjenek, hanem meghívta őket vacsorázni és kényelmesen szurkolni. Babi néni legnagyobb öröme, ha kisgyermekes családokon segíthet, de mindenkihez ugyanazzal a szeretettel fordul. Mosolya még telefonon keresztül is érezhető.
Vass Éva
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Martfűi Önkéntes Csoportjának vezetője
Martfűn a máltai csoport központját csak Szeretetházként emlegetik. Ez az elnevezés sokat elmond az önkéntesek és vezetőjük, Vass Éva munkájáról. Vass Éva 2013-ban szervezte meg a martfűi csoportot. Nemcsak elhivatott önkéntesként, hanem önkormányzati képviselőként is sokat tesz a rászorulókért, tiszteletdíját is a Szeretetszolgálatnak ajánlja. A hozzá fordulóknak nemcsak az anyagi, hanem a lelki szükségleteit is számontartja, gondoskodó szeretettel figyel mindenkire. Az általa vezetett csoport 2020-ban megkapta a „Martfű Városért” elismerést. Négy gyermek édesanyja és hat unoka nagymamája. Egy interjúban így nyilatkozott: „Egyszer egy hétgyermekes család jött adományért. Az anya és négy nagyobb gyermek két-két megpakolt szatyrot kapott. Sugárzó öröm volt az arcukon: ma mindenki eszik! A legkisebb egy játékot is választhatott. Már messze jártak, mikor a kisfiú, kezében élete első macijával, megfordult és integetett nekem… Nekem ez a bérem!”
2024-ben a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Ambrózia-díját kapja intézményvezető munkakörben dolgozó munkatársként:
Ádám Tamásné
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat jánoshalmai Gondviselés Háza Idősek Otthonának intézményvezetője
Ádám Tamásné 1983-ban ápolóként végzett „jeles” eredménnyel. A kitartó és kiváló tanulás azóta is olyan erénye, amellyel sokak javára van. Intézményvezetői diplomát és egészségügyi és szociális menedzser képesítést is szerzett. Gondozónőként kezdte pályáját, majd 1988-ban a jánoshalmai Öregek Napközi Otthonának vezetője lett. Fenntartóváltásokon túl, csaknem 36 éve igazgatja az intézményt, amelyet 2020-ban vett át a Máltai Szeretetszolgálat Gondviselés Háza névvel, bővített szolgáltatásokkal. Ádám Tamásné 2000-ben megkapta a Szociális és Családügyi Minisztérium Pro Caritate díját. Kimagasló szakértelme nemcsak elméleti tudás, hanem a mindennapi gyakorlatot hatékonnyá tevő jártasság is. Az általa vezetett intézményi szolgáltatásoknak kiváló híre van a térségben. Precíz és odaadó, habozás nélkül segít. Érkezzen bárkitől, ő minden kérésre ugyanazzal az eltökéltséggel keresi a megoldást. Nyílt és kedves stílusával a bizalom légkörét teremti meg.
Harján Judit
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Szent Ferenc és Szent Klára Idősek Otthonának intézményvezetője
Harján Judit szülővárosa Gyöngyös, tanulmányait az egri Kossuth Zsuzsanna Egészségügyi Szakközépiskolában és az akkori nevén Orvostovábbképző Intézetben végezte. 2000-ben lett a Máltai Szeretetszolgálat mátrafüredi Szent Ferenc és Szent Klára Idősek Otthona munkatársa, 2001-ben pedig az intézmény vezetője. 2005-ben gyermeke született, az kismama-évekről 2008-ban mint az idősek nappali ellátásának vezetője tért vissza. 2020 májusától újra ő vezeti az intézményt. Abban az évben az ő irányításával zökkenőmentesen lezajlott az otthon bővítése és költözése. A változások során is folyamatosan figyelt a lakók szükségleteire, biztosította a nekik legjobb ellátást és körülményeket. A Covid-járvány idején éjt nappallá téve dolgozott, jelen volt az intézményben, együttérzésével és kitartásával a lakók és a munkatársak igazi támaszává vált. Elhivatott önkéntes is, 2011 óta a mátravidéki csoport tagja. Lelkiismeretes és gondoskodó, melegszívű és figyelmes.
Németh Dénesné
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Komárom-Esztergom vármegyei Jelnyelvi Tolmácsszolgálatának szakmai vezetője, jelnyelvi tolmácsa
Németh Dénesné Tünde 2007 óta a Máltai Szeretetszolgálat munkatársa, a Szeretetszolgálat Jelnyelvi Tolmácsszolgálatának Komárom-Esztergom Vármegyei szolgálatvezetője. Rendszeresen továbbképzi magát, ért a siketvak személyek számára történő fordításhoz, a halmozottan sérült vagy a szerzetten hallássérült emberek kommunikációs akadálymentesítéséhez. Olyan kulturális akciókban is közreműködött, mint az Anconai szerelmesek akadálymentes előadása a Jászai Mari Színházban, vagy a Győri Nemzeti Színház tánckarának jelnyelven előadott zenés videója. Németh Dénesné Tünde kiemelkedő szakmai támogatást nyújt más jelnyelvi szolgálatoknak a Szeretetszolgálat keretén belül és kívül is. 2024-ben az ő közreműködésével ötre nőtt a Máltai tolmácsszolgálatok száma, kulcsembere volt a fenntartóváltások sikerének. Tudása, önzetlen és készséges szolgálata nélkülözhetetlen érték, mely a megértés és a hozzáférés biztonságát nyújtja a hozzá fordulóknak.
Weisz Csabáné
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat pilismaróti Gondviselés Háza Esthajnal Időskorúak Otthona intézményvezetője
Weisz Csabáné Klára szakápolóként kezdte pályáját. Az egészségügyben töltött évek után az esztergom-kertvárosi idősek klubjában dolgozott. 1998-ban szociális munkás szakon végzett, később szakvizsgázott is. 2015-ben lett a pilismaróti Esthajnal Időskorúak Otthona intézményvezetője. Lelkiismeretes és elkötelezett vezető, aki sajátjaként irányítja és fejleszti az otthont. Megbízhatósága és kimagasló szakmai tudása segítségével 2017-ben a Szeretetszolgálat zökkenőmentesen vette át az otthon fenntartását. Weisz Csabáné az otthon közösségének minden rezdülését ismeri, a rábízottak érdekeit minden körülmények között képviseli. A jóakaratból és a minőségből jottányit sem enged. Kreatív és kezdeményező: ha az épület árvíz miatt megközelíthetetlen, ha a járvány miatt elszigetelt lakóknak okoseszköz-használatot kell tanítani, ha az idősek a bezártságban biciklis kihívást akarnak teljesíteni – ő biztosan talál megoldást.
A képre kattintva galéria nyílik:
Ambrózia nővér
Ambrózia nővér, polgári nevén Balázs Irma 1926. július 26-án, Zala megyében született. Tizenöt éves volt, amikor egy újsághirdetésre jelentkezve Budapestre utazott, és a Szent Erzsébetről Nevezett Betegápoló Rend Batthyány téri központjában felvételét kérte. Tizenhét évesen öltött szerzetesi ruhát, huszonkét évesen pedig már örökfogadalmat tett. Szerzetesi nevének a Fájdalmas Szűzanyáról nevezett Mária Ambrózia nevet választotta. 1950-ben a szerzetesrendeket az állam feloszlatta. Ambrózia nővér ápolónőként dolgozott, az újpesti rendelőintézetben munkája elismeréseképpen főnővérré léptették elő, s 46 év után onnan ment nyugdíjba. Szerzetesi elhivatottságát a szocialista rendszerben is büszkén vállalta, az üldözött apácákat felkarolta. A rendszerváltoztatás után a Szent Erzsébetről Nevezett Betegápoló Rend visszakapta a Batthyány téri épületét, amelyben idősotthon működött. Az idős, beteg nővérekből álló rend magyarországi tartományfőnöke Ambrózia nővér lett, aki Kozma Imre atya és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat közreműködését kérte az intézmény által betöltött feladat ellátásához.
Ambrózia nővért kilencvenedik születésnapján írásban köszöntötte Erdő Péter bíboros, Orbán Viktor miniszterelnök, Ferenc pápa pedig apostoli áldását tanúsító oklevelet küldött neki. A nővér 2017. december 26-án, a Máltai Szeretetszolgálat Batthyány téri épületében hunyt el.
Az Ambrózia-díj plakettjén egy szerzetesnővér sziluettje látható, amint letérdelve az elesett emberekhez magához öleli a rászorulókat. A kitüntetés grafikáját Póth Rebeka tervezőgrafikus készítette.