„Kozma Imre atya élete maga volt a szolgálat és a szeretet hirdetése. Távozása fájdalmas, ám az az örökség, amit hátrahagyott, mindannyiunknak erőt és hitet ad a jövőben.” – írta Facebook oldalán Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök a Máltai Szeretetszolgálat alapító elnökére emlékezve. Orbán Viktor miniszterelnök közösségi oldalán úgy fogalmazott: Elment Kozma atya, a szeretet és a nélkülözők magyar védőszentje. Harrach Péter egykori miniszter hálával búcsúzott: Hálás vagyok, hogy láthattam nagy vállalásait, amik másnak eszébe sem jutottak volna. Dr. Hoppál Péter korábbi államtitkár úgy fogalmazott, Imre atya „nemzetközi elismertségű, ikonikus rendszerváltó magyar.”
„Búcsúzunk Kozma Imre atyától, Budapest díszpolgárától, aki az elmúlt évtizedekben kitörölhetetlen nyomot hagyott a szegények és kiszolgáltatott helyzetben lévők megsegítésében.” – írta Karácsony Gergely főpolgármester, aki szerint az Imre atya alapította Magyar Máltai Szeretetszolgálat a Fővárosi Önkormányzat egyik legfontosabb partnere a hajléktalanellátásban. Őrsi Gergely II. kerületi polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy Kozma Imre atya nem tért ki a problémák elől, nem fordult el, ha szenvedést látott. „Kozma Imre atya nem hagyott egyedül beteget, segítségre szorulót, és nem hagyott egyedül minket sem: élete munkája, szolgálata tovább kísér mindannyinkat.” A XII. kerület emlékposztjában úgy fogalmazott, Kozma Imre atya nem csak a szószékről hirdette a keresztény értékeket, hanem a mindennapokban is a jézusi útmutatás szerint élt – földi hatalmak előtt sosem hajbókolva, következetesen, szilárd hittel.
Kozma Imre atya a politikai élet szereplőire is nagy hatással volt, tisztelettel emlékezik meg róla közösségi oldalán számos korábbi és jelenlegi miniszter, államtitkár, országgyűlési képviselő, polgármester, politikus, köztük Semjén Zsolt, Varga Mihály, Rétvári Bence, Tuzson Bence, Nagy István, Kásler Miklós, Farkas Sándor, Sztojka Attila, Dukai Miklós, Nacsa Lőrincz, Hankó Balázs, Kammerer Zoltán, Magyar Péter, Mesterházy Attila, Porga Gyula, Bús Balázs, Süli János, Sára Botond, Szentkirályi Alexandra, Vitályos Eszter, Raisz Anikó, Michl József, Böröcz László, Tessely Zoltán, Nyitrai Zsolt, Kovács Zoltán, Németh Szilárd, Borbély Lénárd, Simon Róbert Balázs, Fonti Krisztina, Zsigó Róbert, Dr. Aradszki András, Kara Ákos, Kontrát Károly is.
Mága Zoltán hegedűművész és Ókovács Szilveszter, az Operaház főigazgatója is személyes hangú üzenetben búcsúzott. A főigazgató Imre atya útmutatását idézi: „hogy a szíveknek mutassa meg, miként kell és lehet eligazodni abban a világban, ahol valódi elesettek, valódi üldözöttek is vannak.” Mága Zoltán arról posztolt, hogy az irgalmasság megtestesítőjeként nemcsak lelki vezetőként, de barátként is támogatta, erőt adott művészi és karitatív munkájához Kozma Imre atya. Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója megemlékezésében egy példaképtől és támasztól búcsúzik: „Kozma atya azzal szembesítette Európa egymásra utalt népeit, hogy az irgalom, vagy ha úgy tetszik, a felebaráti szeretet és egymás megsegítése nem magánügy, hanem a szeretet parancsából következő kötelesség. Folyamatosan emlékeztetett bennünket az emberi méltóság és a szabadság tiszteletére, a szeretet erejére.”
Segélyszervezetek és támogatók is búcsúztak a Máltai Szeretetszolgálat alapítójától. Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke példaképnek, mentornak és barátnak nevezte Imre atyát. „Tőle ered a "szeretetszolgálat" kifejezés. Nemcsak a hazai szeretetszolgálati-segélyszervezeti gondoskodás megteremtője volt, hanem a szeretet nagykövete.” A Katolikus Karitászt, mint írják, számos közös ügy kötötte össze Imre atyával, aki papként, szerzetesként és a Máltai Szeretetszolgálat elnökeként is rengeteget tett a béke és az irgalmas szeretet üzenetének továbbadásáért. „Gondolatai, szeretetteljes szavai, embersége és tettei nemcsak a közelében lévőkhöz, hanem távolra is elértek.” A Menhely Alapítvány együttérzését fejezte ki a máltaiaknak. „Csak annyit mondhatunk, amit mi kaptunk tőletek majd tíz évvel ezelőtt: Nem vagytok egyedül!" „Kozma Atya öröksége tovább él mindazokban, akik hozzá hasonlóan szívvel-lélekkel segítik a nehéz sorsú embereket.” – olvasható a BMSZKI oldalán. Az Ökumenikus Segélyszervezet megrendüléssel adott hírt Imre atya haláláról, hangsúlyozva, hogy eszmei és lelki hagyatéka komoly felelősséget hagy az utókorra. „Utunk az elmúlt három és fél évtizedben számtalanszor találkozott, s máig velünk van az a megerősítő, baráti bátorítás, melyet tőle szervezetünk megalapításához kaptunk. Kozma Imre atya emlékét örök tisztelettel őrizzük.” – írják oldalukon. L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány alapítója úgy fogalmazott, Kozma Imre atya sokat megélt történelmi személyiség volt. „Azt hiszem, ők másképp súlypontozták az életet, a munkájukat, mint ahogy ma történik.”
Monor közösségi oldalán felidézték, hogy Kozma Imre atya a 2005-ben kapott Prima Primissima kitüntetése mellé kapott 10 millió forintos díját monori telepen indult Jelenlét program elindítására fordította. „A telepen elő gyerekek elkezdtek iskolába járni, szakmát tanulni, sportolni.”
A megemlékezők sorát folytatja a budapesti Német Nagykövetség, José Ramón Rivero Venezuela budapesti nagykövete, Grexa Liliána, ukrán nemzetiségi parlamenti szószóló, a Deutsch-Ungarisches Jugendwerk e.V., a Botschaft von Ungarn in Berlin, Zugligeti Szent Család Plébánia, a Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium, a Rákóczi Szövetség, a Magyarok Világszövetsége, a Szent István Intézet, Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság. Búcsúzott Kozma Imre atyától a Máltai Szeretetszolgálat számos támogatója és partnere is, köztük a Puskás Akadémia, a Fehérvár FC, a Waberer’s és a Continest.
Sajgó Szabolcs jezsuita atya felidézve a keletnémetek menekültekért vállalt történelemformáló tetteiért kapott elismerő szavakat, így búcsúzik Kozma atyától: „Kedves Imre, nem elmentél, hanem belehaltál egészen az el nem múló Életbe, a teljesbe, aki felé mindannyian tartunk. - Rajtad keresztül benned mi mindent köszönhetünk a jó Istennek!” Hodász András korábbi katolikus pap gyermekkora plébánosát gyászolva írja: „Nulláról épített fel egy fantasztikus közösséget, ahol százával találtak otthonra a fiatalok és a családok. Máig meghatározó számomra, ahogy a szegényekhez viszonyult. Emlékszem, leesett állal néztük kamaszként, hogy hogyan hoz létre ideiglenes hajléktalan melegedőt, amikor különösen fagyos volt a tél.”
Szőke Péter, a budapesti Sant’ Egidio Közösség vezetője búcsúzó szavaival arra mutatott rá, Imre atyának tekintélye volt, nem hatalma. „Nagy papi egyéniség és nagy ember volt. Aki az evangéliumot a történelemben akarta megélni, sőt: hitte, hogy az evangélium erejével lehet a történelmet alakítani. Semmilyen kormányzati vagy közhatalmi hatásköre nem volt. Keresztény volt, aki vállalta a felelősséget olyan ügyekben, amikről nyugodtan mondhatta volna, hogy nem az ő feladata.”
Fabiny Tamás evangélikus püspök fiatalkori emlékét osztotta meg követőivel: „Gimnazistakoromban találkoztam először vele. Akkortájt készültem az Evangélikus Teológiára, emlékszem, a közösségben hangosan és név szerint imádkozott értem, hogy elhívásomban meg tudjak maradni. A következő alkalommal aztán lapátot és talicskát is adott a kezembe, hogy a plébánia körüli építkezésből kivehessem részem...”
Imre atya, hát Te is hazamentél?! – kezdte sorait Vértesaljai László jezsuita pap, a Vatikáni Rádió magyar stúdiójának vezetője. „Szép, kerek szavú ember voltál köztünk, s hogy Forrásból meríts, gyakorta le-lehunytad a szemed, hogy a szíveddel láss. Láttál és láttattál. […] Imre atya, hát Ti mind elmentek? Mi lesz velünk, „oszlopok” nélkül? Tengernyi a baj és mi mindnyájan, kapaszkodni szeretnénk azokba, akiket, mint Téged, Titeket, erősnek tartottunk.”