A szoftver Apple iPhone készülékekre fejlesztett változatát június végén helyezték el az ingyenesen letölthető programok között, az eseményről beszámolt két, az ilyen készülékek tulajdonosai körében népszerű honlap , a beszeljukmac.com és a macportal.hu is. A hírek megjelenését követően rengetegen töltötték le készülékükre az életmentő szoftvert, amely június 30-án már a legnépszerűbb letöltéseket mutató toplista élén állt.
Néhány hozzászólás a beszámolókhoz::
"Nagyon jól működik és ingyenes. néztem, külföldön tényleg a helyi mentőt hívja. Minden telefonon ott a helye. De azért ne legyen rá szükség!"
"Ami durva, hogy ebben benne van az amit a 112 igen gyéren tud megtenni (függetlenül a mobil alapú helymeghatározás pontatlanságaitól...)!"
"Nagyon örülök, hogy van ilyen is. "
"A mentőhívás nagyon jónak tűnik, bár szerintem a 112 mindenütt megy Európában de ebben lehet, hogy tévedek.Bár tnacsak szóló írta, hogy ez annál jobb, mert jobban meghatározza a közelebbi mentőállomást. Ha ez így van, akkor máris megérte elkészíteni."
Korábban:
Immár az Apple iPhone készülékein is futtatható a Máltai Szeretetszolgálat nemrégiben bemutatott életmentő szoftvere, az elsőként elkészült, androidos változatot eddig háromezren töltötték le. A vészhelyzetben a legfontosabb teendők meghatározásával segítséget nyújtó szoftver iránt több európai országban is érdeklődnek, ezért angol, német és román nyelvű változat is készül.
Korábban:
Így működik a telefonra telepíthető máltai szoftver (videó)
Korábban:
Így működik a telefonra telepíthető máltai szoftver (videó)
Okostelefonokra letölthető életmentő szoftvert fejlesztett ki a Máltai Szeretetszolgálat. A program szakmai anyagát a Máltai Mentőszolgálat vezetői állították össze. Most megnézheti működés közben.
Az ingyenesen elérhető program vészhelyzetben ad hasznos tanácsokat, és a közvetlen teendők meghatározásával segít leküzdeni a fellépő stressz következményeit. A képernyőn látható máltai ikon megnyomásával induló alkalmazás a közvetlen segélyhívás mellett felkészíti a telefonálót arra, milyen kérdéseket tesznek fel majd a mentősök, de kiírja azt is, hogy közlekedési baleset, sérülés vagy rosszullét esetén hogyan segíthet a bajbajutottaknak a mentők kiérkezéséig. A szoftver a közvetlen mentőhívás esetén is többet nyújt, mintha csupán a 104-es számot tárcsáznánk, Közép-Európa országaiban ugyanis automatikusan az adott ország mentőszolgálatát hívja.
Közlekedési baleset, eszméletvesztés vagy egy komolyabb sérülés esetén a legtöbb embernek fogalma sincs arról, mihez kezdjen, pedig a helyszínen tartózkodók gyors reagálása életeket menthet. A bizonytalankodásnak azonban véget vethet, ha a mindig kéznél lévő telefon kiírja, mit tegyen a készülék gazdája.
Az életmentő szoftver szakmai anyagát az idén húszéves Máltai Mentőszolgálat vezetői állították össze. A máltai mentők Budapesten a legmagasabb felszereltségű rohammentővel teljesítenek szolgálatot, az egységet az Országos Mentőszolgálat riasztja heti átlag ötven-hatvan alkalommal. Húsz év után harmincötezer bevetés tapasztalatainak birtokában fogalmazták meg azokat az általános érvényű tanácsokat, amelyeket megfogadva egy baleset helyszínén bárki a mentők hasznos partnere lehet, és civilként a legtöbbet teheti a bajba került emberek megmentéséért. Az okostelefon programja a leggyakrabban előforduló balesetek, rosszullétek esetén nyújt hasznos tanácsokat. Ezek betartásával laikusként is mindenki sokat segíthet, másrészt elkerülhetők a szakszerűtlen segítségnyújtásból adódó sérülések, amit például egy gerincsérült ember fölösleges megmozdítása idézhet elő. Végső esetben azonban a telefon arra az esetre is útmutatást ad, amikor a készülék gazdájának magának kell egy eszméletlen sérült számára elsősegélyt nyújtani, vagy egy nem lélegző beteget újraéleszteni.
A szoftver ikonja „Ambulance” felirattal jelenik meg a képernyőn. Erre kattintva elindul az alkalmazás, amely pontokba szedve veszi sorra, hogy mit kell végiggondolni az adott helyzetben. A főmenüben olvasható kérdések és választható menüpontok mellett központi helyen látható az azonnali mentőhívást indító piros gomb.
A képernyő alján további választható menügombok láthatók, ezek az „Újraélesztés”, „Baleset”, „Segélyhívás” menüpontokra navigálnak. A menürendszerben továbblapozva gyorsan elérhetők az adott helyzetre alkalmazható információk. A „Segélyhívás” menüpontból például az alábbi almenük nyithatók: „Mit tegyek mentőhívás előtt?” „Mikor hívjak mentőt?”, „Hogyan hívjak mentőt?” „Mit tegyek mentőhívás után?” „Mit tegyek, ha közlekedési balesetet észlelek?” Az egyes pontok nemcsak a legfontosabb tennivalókat határozzák meg, hanem arra is figyelmeztetik a telefonálót, hogy például egy közlekedési baleset helyszínén a saját biztonságára is ügyelnie kell. A máltai szoftver offline állapotban is fut, a legfontosabb információkat akkor is megadja, ha a telefon nem csatlakozik hálózathoz.
Az okostelefonra letölthető szoftver szakmai anyaga a hagyományos készüléket választók a Magyar Máltai Szeretetszolgálat honlapján érhetik el, a www.maltai.hu/elsosegely címen.
Népszerű a máltai szoftver
Az első hétvégén ezren töltötték le az „android” operációs rendszerekkel működő okostelefonokra a Máltai Szeretetszolgálat életmentő szoftverét, amelyet május 27-én mutattak be a nyilvánosságnak. A sajtótájékoztatót követő órákban már komoly érdeklődés mutatkozott az újdonság iránt, délután négy órakor a Google keresőprogramja már négy oldalon listázta a hírt átvett portálokat.
Az okostelefonokra letölthető életmentő szoftver szakmai anyagát a fennállásának húszéves évfordulóját ünneplő Máltai Mentőszolgálat vezetői fejlesztették ki. A program baleset vagy rosszullét esetén segít gyorsan áttekinteni a kialakult helyzetet, hozzásegít a döntéshez, hogy indokolt-e a mentő hívása, felkészíti a telefonálót az ügyeletes kérdéseire, de arra is eligazítást ad, hogyan segíthet a mentők kiérkezéséig. Végső esetre az telefon még az újraélesztéshez is fényképes tananyaggal szolgál.
Az androidos fejlesztés mellett hamarosan elérhető lesz az Apple iPhone készülékeire letölthető változat is.
QR-kód az azonalli letöltéshez: