A második pályázati körben május 10-ig küldhetik be jelentkezésüket az érdeklődők. A Máltai Szeretetszolgálat munkatársai megkeresik azokat a jelentkezőket, akik az első körben nem nyertek, de megfelelnek az új feltételeknek, hogy fenntartják-e pályázatukat. Levélben értesítik a korábban lezáratlanul maradt, hiányosan kitöltött pályázatok beküldőit is. Az újonnan érdeklődők a www.ocsalakaspalyazat.hu oldalon jelentkezhetnek.

A Máltai Szeretetszolgálat felkérésre vesz részt az ócsai programban. Rászorulók iránti elkötelezettsége kötelezi arra, hogy szakmai tudásával, tapasztalataival segítse az érintett családokat. Az előzetes becslések szerint körülbelül 200 gyermek érkezik majd a családokkal a lakóparkba. Egyetlen karitatív szervezet sem teheti meg, hogy ne próbáljon meg mindent elkövetni a jövőjükért.

A Máltai Szeretetszolgálat célja, hogy olyan családok érkezzenek Ócsára, amelyek számára valóban megoldást, az újrakezdés reális lehetőségét jelenti a lakóparkba költözés. A Szeretetszolgálat álláspontja szerint rosszul segíteni bűn. A karitatív szervezet nem azt tekinti céljának, hogy a május 10-i határidőig valamennyi lakásba bérlőt találjon, hanem azt helyezi előtérbe, hogy az otthonukat veszített családok sorsa megfelelő módon rendeződjön.

A pályázat kapcsán megismert családoknak a Máltai Szeretetszolgálat a maga eszközeivel segítséget nyújtott. Volt, akiknek élelmiszert, volt, akinek ruhaadományt juttatott, a legfontosabb segítséget azonban az információk átadása jelentette. Az eladósodott emberek általánosnak mondható problémája, hogy megszűnik ügyükben a kommunikáció. Több pályázónak fogalma sem volt arról, mennyi a tartozása. Azokban az esetekben, ahol nyilvánvalóvá vált, hogy az érintettek nem felelnek az ócsai pályázat feltételeinek, a Szeretetszolgálat felhívta a figyelmet a további lehetőségekre, többek között a Nemzeti Eszközkezelő programjára és az elérhető szociális ellátásokra.

A Máltai Szeretetszolgálat a beköltözés után sem hagyja magára a családokat. A jelenléten alapuló közösségi szociális munka alapja a szükségletek megismerése lesz. Az első hetekben gyermekeknek szóló programokkal indul a program, a későbbiekben pedig a családok valós problémáira keres reális megoldást a Szeretetszolgálat.

 


Melléklet: esetleírások, élethelyzetek


A pályázat során a Szeretetszolgálat munkatársai találkoztak olyan családdal, amely egy éve dobozok között él, mindent előkészítettek a kilakoltatásra, és minden nap várják a végrehajtót. Vannak olyan családok, amely a bankkal megegyezve adták át lakásukat, így a végrehajtásra már nem került sor. Bár otthonukat elveszítették, végrehajtás nem történt, így a korábbi pályázaton sem vehettek részt. Arra is akadt példa, hogy a kényszerhelyzetben a tanulmányait félbeszakító gyermek munkába állása miatt nem felelt meg egy család a feltételeknek.

A Szeretetszolgálat több olyan adóssal találkozott, aki az árverés óta eltelt egy év után sem kapott még értesítést a hitelintézettől a tartozása további sorsáról. Van, van, akinek másfél éve árvezeték az otthonát, a fennmaradó adósságát azóta is vonják a fizetéséből, de fogalmas sincs arról, mennyi ez a fennmaradt adósság. A jelentkezők között olyan család is akadt, amelyik folyamatosan fizette a banki törlesztéseket, de a rezsi számlákkal elmaradt, végül 193 ezer forintnyi kábeltévé tartozás miatt bocsátották árverezésre a lakásukat.


Akik már az első körben nyertek:

Testvérpár mindkét tagja pályázott, korábban együtt építettek ikerházat, de a tartozás miatt mindketten elveszítették lakásukat. Eddig is együtt, egymást segítve élték az életüket. Mindkét család nyert a pályázaton, így továbbra is együtt maradhatnak. Egyiküknél májusban születik a második gyermek, így a GYES-en lévő nővér továbbra is segíteni tudja dolgozó testvérének gyerekét az otthoni tanulásban, stb.

Egyedül maradt orvosnő egy gyermekkel, aki a család felbomlása miatt került reménytelen helyzetbe, hiába dolgozott, a hitelt nem tudta fizetni. Tizenéves gyermekével az újrakezdés jó lehetőségét látja az ócsai lakóparkban, örömmel várja a költözést. Gyermeke továbbra is a budapesti nyelvtagozatos gimnáziumban folytatja tanulmányait.

Kelet-Magyarországon élő sokgyermekes család, a házat már elárverezte a bank. Jelenleg albérletben laknak, korábbi lakóhelyükhöz semmi nem köti őket. Az édesanya családösszetartó szerepe kiemelkedő. Az édesapa minden nap 5 órát utazik a munkahelyére és vissza, ez az idő a harmadára csökken a költözést követően.